- 3 - 1Cafë Rusthoven. Gelegen op de hoek Brederodelaan-Bergweg. Hiernaar is geen onderzoek gedaan. 2. Hotel "Duin en Daal". "DUIN EN DAAL" Dit was eertijds een garenblekerijHet huidige bejaardenhuis bevindt zich aan de Lage Duin en Daalseweg. Al in het eind van de 16e eeuw tot aan 1765 heeft men daar garen en linnen gebleekt, totdat deze tak van nijverheid in verval raakte. Op 2 mei 1765 verkoopt nl. Heter Bra aan Arent Lis zijn kapitale blekerijdie toen reeds vele jaren "Klein Bloemendaal" als naam had. Arent Lis liet de blekerij daarna slopen en bouwde er zijn buitenverblijf, genaamd "Duin en Daal", toen reeds 40 morgen groot. Omstreeks 1802 is het logement geworden, met J. van Eek als logementhouder en kastelein; hij werd in 1810 ook eigenaar. Het huis bleef in gebruik als logement tot 1824, toen het weer buitenplaats werd, eigenaar Mr. Bonaventura Corn, de Lange van Wijngaarden; aan deze man danken wij mede de aanleg van het park Duin en Daal, uitgevoerd door de bekende landschapsarchitect J.D. Zocher jr. In 1853 werd Mr. Jan Willem Arnold te Amsterdam (de Arnoldlaan werd naar hem genoemd) eigenaar en ook hij verfraaide zijn buitenplaats en liet in 1856 de stal met koetshuis bouwen tegenover zijn woning. Na het overlijden van de heer Arnold wordt in 1885 diens dochter Eliza de laatste bewoonster en eigenares Als in 1898 de Binnenlandse Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen "Duin en Daal" koopt, is dat het einde van de buitenplaats. De gronden worden verkaveld, wegen aangelegd, en villa's gebouwd. Het herenhuis zelf wordt weer hotel Na een verbouwing in 1907 trekt het veel gasten; het beschikt over 40 ruime kamers en is een chique gelegenheid. In 1910 waren er in de maand augustus bijvoorbeeld 2400 logë's. Aan de hotelexploitatie kwam een einde en in de oorlogsjaren werd het hotel door de Duitsers bezet. Na de oorlog verflauwde de belangstelling voor verblijf in Bloemendaal, en thans is ook "Duin en Daal" een bejaardenhuis. W. Post

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 4