- 5 - 5. Café Vreeburg. Naspeuringen brachten aan het licht, dat dit café, gelegen aan de westzijde van hec Bloemendaalse Kerkplein, reeds bestond in 1746, en toen een blekerij omvatte Daarna is de geschiedenis duister, maar op 6 maart 1777 verkopen de erven van Fieter Jacobs, kastelein in herberg t Slot Vreeburg" aan Govert Pieterse en Petronella Jaspers de herberg, die dan een kolfbaan heeft. Zij verkopen hun bezit op 4 oktober 1787 aan Jan Schabbing (Rijksarchief Haarlem no. 402), dat dan in de akte wordt omschreven als "een kompleet ingerichte herberg, bestaande uit een huis en erve, stallinge, wagenhuis, speelhuis (kolfbaan), tuinberg (speeltuin?), genaamd "Slot Vreeburg", over de Hervormde Kerk". In 1860 is de weduwe Snijders eigenares, als op 3 april hier de bezitting Oud-Zomerzorggeveild wordt en voor 9.350,verkocht aan de heer H.D. Gildemeester Buse. De weduwe verkoopt kennelijk de herberg, want in 1875 duikt als eigenaar Johannes Schulpzand op, die in 1886 nog steeds eigenaar is als "Vreeburg" vertrekpunt wordt van de omnibusdienst, die opgericht wordt na de opheffing van die van M. Maas (zie beschrijving bij hotel "Kennemerland") Hierna wordt de geschiedenis wat duidelijker. Voor 1908 was Gerrit Mulder kastelein in "Vreeburg", maar in dat jaar wordt de herberg gekocht door de heer M.L. van Holst, die het bedrijf leidt tot 1938 en dan opgevolgd wordt door zijn zoon, de heer M. van Holst. Deze laatste is zo vriendelijk geweest ons te helpen aan foto's, waaruit blijkt dat er nog in onze eeuw veel veranderd is aan het gebouw. Zo verdween het overdekte terras en werd direkt aanpalend een nieuw huis gebouwd. Bovendien hoorde er aanvankelijk aan de rechterzijde nog een stal bij Op de tentoonstelling is een foto te zien van "Vreeburg" uit 1919, waarop het stationskoffiehuis genoemd wordt. Voorts zijn er afbeeldingen van de situatie in vroeger tijden. Wij zijn er trots op als herinnering aan het gebruik van de kolfbaan 2 kegels met een bal te kunnen exposeren, die dateren van rond 1920. De heer M. van Holst beëindigde de exploitatie in 1950, maar nu nog is "Vreeburg" een bekend adres, niet in het minst door de biljarttafels.

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 6