8 vaak nog ondervoed, en onder grote psychische druk hun vernuft en deskundigheid inzetten. Eén man, met wie al die werkers te maken hebben gehad, moet echter genoemd worden, omdat hij met onbetwist gezag de coördinatie leidde. Het was de Haarlemse chirurg DrH. Wamsteker, zelf oud-verzetsman in de BS van Haarlem. 422 GEDODEN Aan het einde van de zomer waren op 7 vindplaatsen de stoffelijke resten van 422 personen gevonden. Onder hen was dat van één vrouw, Hannie Schaft. Aan de zuidzijde van de Zeeweg waren 2 vindplaatsen met tesamen 91 slachtoffers, aan de noordzijde 5 vindplaatsen van 331 slachtoffers. Het gebied aan de zuidzijde ligt binnen de grenzen van de gemeente Zandvoort Twee dingen waren spoedig duidelijk. Dat een voorlopige herbegrafe nis moest plaatsvinden en dat dit moest geschieden in de nabijheid van de vindplaatsen. Ten tweede dat een aantal nabestaanden bijzon dere wensen had ten aanzien van de definitieve bijzetting, zoals het begraven op de plaats van fusillering, bijzetting in de gemeente van herkomst der slachtoffers of in een familiegraf. Met deze wensen is volledig rekening gehouden. Ook gaven veel nabestaanden de wens te kennen dat de verzetsstrijders, die tesamen waren opgetreden ook in hun laatste rustplaats verenigd zouden blij ven (Parool-groep) of twee of meer kameraden tesamen zouden worden begraven (Gerrit van der Veen, Joh. Limpers, Guermonprez Daarmede was de gedachte aan een Erebegraafplaats geboren. AEROPHOTO

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 8