HET NOORD HOLLANDS LANDSCHAP 19 Dat Nederland beschikt over veel natuurmonumenten is vrijwel eenieder bekend. Dat Nederland beschikt over "Provinciale Landschappen" is waarschijnlijk minder bekend. Deze landschappen zijn, zoals de term luidt, oer provincie georganiseerd; de "Stichting het Noord-Hollands Landschap" is er een van. Het doel van1deze stichting is "het bevorderen van het behoud van het natuur- en landschapsschoon in de provincie Noord- Holland. Onder natuur- en landschapsschoon wordt verstaan al datgene, wat tot de aantrekkelijkheid van het landschapsbeeld bijdraagt, waartoe mede kunnen gerekend worden de merkwaardig heden op het gebied der natuurlijke historie en voortbrengselen van menselijke werkzaamheid, welke door hun vorm, ligging of ouderdom de waarde van het landschapsbeeld verhogen." De statuten werden in 1936 goedgekeurd. Het huishoudelijk reglement, inhoudende 18 artikelen, werd in een mini-foldertje van 15 bij 12 cm verspreid. De stichting heeft zich aan deze doelstellingen gehouden en zich in de loop der jaren vooral bezig gehouden met en gecon centreerd op het behoud en uitbreiding van landschappelijk, floristisch, botanisch en zoölogisch interessante gebieden; kortom die leefgemeenschappen, die aanhoudende bescherming en zorg behoeven. De verschillende provinciale landschappen hebben uiteraard nauwe relaties met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten, waaruit een duidelijke integratie van beheer voort komt. Vooral de invoering van de beheersbesluiten zijn en worden aan Natuurmonumenten overgedragen. In 19 75 werd een overeenkomst getekend tot samenwerking tussen de Stichting en Natuurmonumenten. Lang daarvoor, nl. in 1967, kwam de Natuurbeschermingswet tot stand.

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 20