DE BEUKEN AAN DE VAN HAEMSTEDELAAN TE AERDENHOUT ONDERHOUDSSUBSIDIE VOOR RIJKSMONUMENTEN Monumentenlijst. Nog onlangs vernietigde de Raad van State het besluit van Burgemeester en Wethouders om de villa Castagnola aan de Donkerelaan op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, terwijl toch heel veel Bloemen dalers menen, dat dit beeldbepalende gebouw niet zou mogen verdwijnen. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte nam mr H.C. Wieringa ons per dia mee op een tochtje met de tram van Haarlem-Station naar de Korte Kleverlaan in Bloemendaal. Van daar wandelden we naar hotel Zomerzorg. In sneltramvaart -het was al laat, helaas- keerden we via de Zijlweg terug naar Haarlem. Voor alle wel- en niet- oud-Bloemendalers een kostelijk slot van de avond, waar voor we de heer Wieringa zeer erkentelijk zijn! HvVV-DS Van verscheidene zijden is ons de vraag gesteld -soms met ietwat wrevelige ondertoon- waarom "Ons Bloemendaal" zich niet teweer heeft gesteld tegen het omhakken van een aantal beuken op het landelijk gedeelte van de Van Haemstedelaan in Aerdenhout. Ons antwoord kan kort zijn. Vóórdat tot deze -op zichzelf te betreuren- stap werd overgegaan, was het ons terdege bekend welk lot deze fraaie bomen te wachten stond. De bomen - in partikulier bezit- waren ongeveer 130-150 jaar oud en verkeerden ten gevolge van hun ouderdom in een zeer slechte staat. Door de steeds toenemen de achteruitgang leverden zij gevaar op voor voorbijgangers, met name voor de schoolgaande kinderen en paardrijders die veel van deze laan gebruik maken De gemeente heeft een kapvergunning verleend en heeft daarbij het van meet af aan bestaande plan van de eigenaar om weer nieuwe bomen te planten for meel vastgelegd in de vorm van een voorwaarde. Over de wijze van herplanten is overleg gevoerd tussen eigenaar, gemeente en Staatsbosbeheer. Natuurlijk is het jammer, dat fraaie, oude beuken het veld moeten ruimen. Tegen het feit dat bomen, wanneer zij vervallen en kennelijk aan hun eind zijn, gekapt worden is nu eenmaal niets te doen. Als vervanging -zoals hier- mogelijk is, geeft dit voor de komende generaties een bevredigender oplossing. "Ons Bloemendaal", over deze zaak op de hoogte gesteld, heeft zich hiermede kunnen verenigen. AAV Reeds geruime tijd bleek duidelijk de behoefte aan een monumenten-subsidie, meer in het bijzonder gericht op het onderhoud. De overheid wil thans met name tegemoetkomen aan eigenaren of bewoners van grotere gebouwen (landhuizen, buitenplaatsen, kerkgebouwen etc.), waarvan het onderhoud uiteraard kostbaar is. De subsidie-aanvragen hiertoe worden rechtstreeks ingediend bij de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, Broederplein in Zeist, op formulieren, die men ook bij deze rijksdienst moet opvragen. Deze worden in volgorde van binnenkomst behandeld. Er is een terugwerkende kracht tot 1 januari 1981. Het maximale bedrag der subsidie is 3000,- per jaar, bij een totaal der desbetreffende kosten van ƒ10.000,- per jaar (minimum is 400,- bij een besteding van ongeveer 1300,-). Omdat het herstel (onderhoud) soms grote sommen kost, is de mogelijkheid gegeven om het onderhoud over meer jaren te spreiden. DS 3

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 3