WESSEX i De moderne archeologische ontdekkingen, met name van twee afvalkuilen in een HVS- nederzetting (Hilversum-cultuur) te Vogelenzang in 1959, leidden in de afgelopen jaren tot een aanzienlijke vermeerdering van de kennis omtrent de Britse immi grantenbevolking, die meer dan drieduizend jaar geleden voor drie a vier eeuwen een onontkoombaar stempel heeft gedrukt op de voorgeschiedenis der Lage Landen. Zij bracht de Wessex-cultuur naar onze streken over. Aardewerkscherven representeren ruim dertig grote potten en een enkele kleine.... meer specimina dan uit het gehele verspreidingsgebied in België en Nederland te samen. Zij zijn versierd door touw-driehoeken, golven en verticale lijnen, met reeksen nagelindrukkenEen enkele maal zijn zij ook onversierd. Kennelijk gaat het om een gevorderde fase van HVS. Vuursteen bleek nog een belangrijke rol te spelen. Vormde toenmaals een stenen pijlschachtpolijster uit een DKS-urn (Drakenstein-cultuur) het eerste en enige stuk boogschuttersgerei, tal van deels fragmentaire pijlpunten bewezen in Voge lenzang, dat het HVS-volk met pijl en boog op jacht ging. Ook deze pijlpunten - ietwat onhandige, grove nabootsingen van de fraaie pijl punten met twee weerhaken en een schachtdoorn van de klokbekercultuur uit de voorafgaande eeuwen - vinden in Zuid-Engeland hun tegenhangers. De Vogelenzangse boog is het enige bekende exemplaar - in he|^veen van het dichtbijgelegen De Zilk geconserveerd - met fraai gesneden greep (C -meting: 1550 v.Chr.). Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zijn dan van het boogschuttersgerei van HVS/DKS zowel pijlpun ten, een polijster voor pijlschachten, als een boog bekend. Dit is meer dan van welke andere prehistorische cultuur in de Lage Landen ook. Van vuursteen zijn voorts de talrijke schrabbers ver vaardigd: voor het schoon maken van huiden en voor houtbewerking. Terwijl het gebruik van vuursteen van inferieure kwaliteit en on zorgvuldige techniek (vele schrabbers vertonen cortex reeds wijzen op locaal werk voor persoonlijk ge bruik, wordt dit bewezen door een depot van iemand die vuursteen bewerkte, aangetroffen in een afzon derlijk kuiltje: een klop- steen, een kernstuk, tal van afgeslagen, een enkel afgewerkt stuk in de vorm van een slechte schrabber. Een maalsteenfragment representeert misschien korenbouw, in elk geval brood bakken. Dan is er nog een vuurslag en tenslotte een buisvormig aardewerk fragment Liv .A. Pijlpunten en schrabbers 9

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 10