EEN MINIATUURKAPELLETJE IN BLOEMENDAAL "Bloemendaal, kerkhofkapel. Er zijn weinig dorpen in Holland, waar de natuur zoo weelderig is en zoo varieert als Bloemendaal. Daar staat Dom Bellot's Adelbert-kapeldit zeer verzorgde en volmaakt uitgevoerde bouwwerk, te midden van het kerkhof, dat daar een park is met magnifieke boomen". Dat is de eerste alinea van een vrij uitvoerige beschrijving van de kapel aan de Dennenweg no16. Het is niet duidelijk van welke geest en hand deze beschrijving afkomstig is, maar ongetwijfeld zal de inhoud voornamelijk ontsproten zijn aan de architect, Dom Bellot. Ofschoon de begroeiing van het kerkhof in die tijd niet zo fraai was als tegen woordig, moet het kerkhof toch een rustig en vriendelijk aanzien hebben gehad. Het kerkhof werd in 1923 gekocht van de Zusters van de "Goede Herder" te Leider dorp en werd het Sint Adelbertus Kerkhof genoemd. De heilige Adelbert was name lijk een der eerste geloofspredikers van de Orde der Benedictijnen. Nog niet zo lang geleden (ruim een halve eeuw) besloot de toenmalige pastoor, Monseigneur W.J. Willemborg, tezamen met de overige leden van het kerkbestuur, op het kerkhof van de parochie Bloemendaal aan de Dennenweg een kapel te laten bouwen. De kapel zou een functie hebben bij begrafenisplechtigheden voor katho lieke overledenen, die in Bloemendaal gedurende kortere of langere tijd hadden geleefd, maar ook voor die van buiten het dorp. Maar: geen kerkhof en geen kapel zonder de benodigde financiën. Het kerkbestuur gaf dus een circulaire uit, waarop de parochianen zeer positief reageerden. Na twee weken bleek de respons zo groot, dat tot de bouw zou worden besloten. Dat was op 5 augustus, en op 22 september daaropvolgend werd de bouw gestart. Twee maanden later werd het kerkhof ingezegend onder een formidabele stortbui. Een jaar later werd de kerkhofkapel ingezegend, eveneens onder een regenbui, "moge lijk als symbool der overvloedige zegeningen", zoals de annalen ons berichten. Op de dag voor Kerstmis 1923 kwam, met toestemming van de burgemeester, het boek je over "Bestek en voorwaarden voor de vergunning voor het bouwen van een kapel op het in aanleg zijnde R.K. kerkhof ten dienste van de parochie van de H. Drie eenheid te Bloemendaal". Het boekje geeft uitvoerige beschrijvingen van bestek en voorwaarden, opgemaakt door Dom Paul Bellot, architect, Sint Paulus Abdij te Oosterhout, en architect Van Santé te Zaandam. Ook een tuinarchitect, de heer L.A. Springer (telefoon 5761), was bij het geheel betrokken. De opdracht voor de bouw van een kapel werd verleend aan een architect uit Brabant, een Franse monnik, Dom Paul Bellot. Waarom een Benedictijner monnik? Waarschijnlijk omdat hij naast een priesterlijke ook een exacte functie uitoefen de en tegelijkertijd beschikte over kennis van bouw en uitvoering. "Bij aanbesteding van den bouw der kapel was laagste inschrijver den Heer Jac. Bakker, aannemer, Zijlvest 29, Haarlem, aan wien de uitvoering bij onderling contract op den 6e October 1923 werd opgedragen". Zo staat het in de notulen van de kerkvergadering. De bouwkosten voor de kapel bedroegen ruim 25.000, terwijl de-aanleg van het kerkhof - inklusief de kapel - neerkwam op een bedrag van 35.000, De kapel werd gebouwd op een licht geaccidenteerd terrein, waarvan de hoogste heuvel bestemd werd voor de grafheuvel van de overleden pastoors of kapelaans. Hoeveel van hun parochianen zijn hen niet voorgegaan, nadat zij velen tijdens hun stervensuur tot hun dood toe hebben begeleid? 18

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 19