kunnen spiegelen! De kapel werd vrijwel iedere zondag gebruikt voor de Kindermis. Dat was vaak een niet geheel geslaagd gebeuren. Het was er namelijk vaak zo koud, dat iedereen zat te kleumen en te bibberen. De aandacht voor hogere spirituele gedachten leed daar duidelijk onder. Zo had een van de meisjes bij deze tempera tuur de neiging tot flauwvallen. Maar de onderwijzeres, juffrouw van Zwieten, had daarvoor een probaat middel: ze kneep net zo lang in de arm van het verkleumde kind, tot ze weer bijkwam. Ook de kapelaans en de misdienaars hadden er moeite mee. Aangezien de kapel ook in het winterseizoen niet verwarmd kon worden, was het wijwater nogal eens be vroren, zodat de kruisvormige besprenkeling met wijwater achterwege moest blij ven. Alleen het kookplaatje, dat diende om de wierook te doen opstijgen, gaf nog enig soelaas voor de geestelijke en de misdienaars. Aanvankelijk had de kapel een in brons uitgevoerde klok, die tijdens de begrafe nis luidde, maar deze werd in 1940 door de Duitse bezetters meegenomen. Gelukki gerwijze werd de klok toch nog teruggevonden, omdat het schip, volgeladen met klokken en andere waardevolle voorwerpen van edel metaal, uiteindelijk Duitsland niet heeft gehaald. De klok werd teruggebracht en het kerkbestuur - een ervaring wijzer geworden - heeft de klok na de oorlog laten graveren. In de zomer van 1945 werd hij opnieuw op- en ingehesen. Maar hiermee was er nog geen einde aan de gebeurtenissen rondom de klok. Bij een belangrijke begrafenis trok een van de misdienaars de klepel uit de klok en viel de klepel, met een gewicht van ongeveer 100 kilo, ter aarde, gelukkig nog net naast een van de aanwezigen. Een van de begrafenisgangers was van mening, dat de ceremonie op die manier niet naar behoren en tevredenheid verliep en maakte ge bruik van de bel van de ijscoman die in ijltempo uit het dorp was opgeroepen. Wanneer men de foto's van de kapel uit die tijd bekijkt, staat er een kruis op de top, maar onlangs is deze naar beneden gekomen en nog niet herplaatst. Laten we hopen dat het kruis spoedig weer op het centrale punt van het dak zal worden teruggebracht, en dat tevens de klepel weer in de klok zal worden gevat. Tegenwoordig wordt het kapelletje weinig gebruikt, aangezien de liturgische diensten in de kerk aan de overzijde van de Dennenweg worden gehouden. Bij uitzondering werd de kapel in 1975 weer benut ter gelegenheid van 50 jaar zieken- apostolaat Misschien dat ook andere mogelijkheden gerealiseerd kunnen worden om het kapel letje weer in de aandacht te brengen en het een of meerdere functies te geven. Daarbij zou gedacht kunnen worden aan culturele activiteiten, het maken van muziek of aan het organiseren van een tentoonstelling, maar dan bij voorkeur op zomerse avonden. Veel dank wordt betuigd aan de heren pastoor Oostelbos en koster H. Kroon, de heer Van Mourik van het gemeentehuis, een ambtenaar van Publieke Werken en de doodgraver, de heer G. van het Veld, die zo bereidwillig waren te helpen bij het totstandkomen van dit artikel. G.V. 21

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 22