zijn zulke planten. In het voorjaar, als het look-zonder-look en de pinksterbloemen bloeien, ziet men tegelijkertijd de Oranjetipvlinder verschijnen. In de zomer verschijnen in de duinen en op de hei de mooie kleine Zandblauwtjes en de Bruine zandoogjes. Als u in juli eens gaat zitten aan de slootkant bij het leverkruid ziet u de mooie Dagpauwogen, Atalanta's, Kleine vossen en Distelvlinders van bloem tot bloem vliegen. Van deze vlinders kunnen er ook een aantal zijn, die een hele reis achter de rug hebben. Zo is er dit jaar tijdens de zomerse periode een sterke trek van o.a. Atalanta's geweest uit de zuidelijke streken naar hier. Ook het omgekeerde kan plaats vinden. Ik weet me nog een zomer te herinneren, dat er een enorme trek van Koolwitjes uit het noorden was. Gedurende de hele dag dwarrelden de witjes speels voorbij, allemaal in zuidelijke richting. De nachtvlinders krijgen we uit de aard der zaak minder te zien, daar zij pas in de schemering beginnen te vliegen. Het aantal soorten nachtvlinders is aanmerke lijk groter dan dat van de dagvlinders. Tot de nachtvlinders behoren o.a. de Pijlstaarten, de Spinners, Uiltjes en de Motjes. Wij merken ze meestal pas op als ze door het open raam in de slaapkamer verzeild geraakt zijn. Dit zijn vaak donkergekleurde Uiltjes, zoals het Gammauiltje. Deze is te herkennen aan het witte gammateken op de vleugel. Als u op een zwoele zomeravond eens buiten bij een brandende straat lantaarn gaat staan, kan het zijn dat u tal van nachtvlinders ziet, die door het licht aangetrokken in de straling rond vliegen. En vaak kunt u daar dan ook wel een vleer muis heen en weer zien vliegen. U kunt horen hoe zijn tanden op elkaar klappen, telkens als hij een insect vangt. Soms zijn ook de hoge piep geluidjes, die hij uitzendt, te horen. Bij de bloemen, die door de nacht vlinders bezocht worden voor het

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 36