getje achter villa "De Beek", om ter hoogte van "De Knip", thans in gebruik bij het Kennemer Automobiel Bedrijf uit te komen. Door de weilanden liep van "Buy- tentwist" af een voetpad in de richting van de stad. In mei 1762 verzoekt Van Beeck aan Rijnland vergunning, "voor zijn hoffsteede genaamd Buytentwist en aangeleegen landen onder den banne van Overveen een hooffden met een draayplank daar op in den Delft te moogen maaken, zorgdragende dat de draayplank de doorvaart niet verhinderd." Dit verzoek wordt ingewilligd. In mei 1775 overlijdt Hendrik Pieter van Beeck. Hij wordt in de Amsterdamse Nieuwe Kerk begraven. Kinderloos gestorven had hij zijn gehele nalatenschap, be houdens enkele legaten aan neven en achterneven, vermaakt aan de Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam. Maria Aletta van Beeck-Vermande koopt in januari 1776 "Buytentwist" voor f. 14.000,= van de Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam. Eenenzestig jaar oud overleed zij en werd op 29 september 1779 te Amsterdam in de Noorderkerk begraven, dus niet bij haar echtgenoot. De Verenigde Doopsgezinden te Amsterdam zijn haar erfgenamen. "Buytentwist" wordt daar in veiling gebracht en toegewezen aan Nicolaas Gefken, voor f. 11.500,=. In de nu aanbrekende tien jaren zijn ook in Bloemendaal sporen aan te wijzen van de algemene revolutionaire geest. De patriotten (Frans gezinden) werden georga niseerd. Er werd een exercitiegenootschap opgericht "Voor het Vrije Vaderland", waarover de bleker Lis het commando voerde. De bleeknering liep in de tweede helft van deze eeuw erg achteruit en de nieuwe politieke denkbeelden vonden onder de verarmde blekers gretig ingang. In september 1786 werd de compagnie, onder leiding van de bleker Hendrik Lis, met 24 man in volle wapenrusting naar Utrecht gezonden om de stad tegen geweld en overheersing van de Oranjeaanhangers bij te staan. Na twee maanden keerde de compagnie ongedeerd in Overveen terug, waar zij met eerbewijzen werd ontvangen. Het volgend jaar werd de compagnie wederom opgeroepen door de Staten van Holland. Dat was in het jaar, dat de Pruisen op verzoek van prinses Wilhelmina orde op onze zaken kwamen stellen. Van de compagnie "Voor het Vrije Vaderland" werden 26 man naar het centrum van Woerden gedirigeerd onder commando van Hendrik Lis. Tegen de Duitse invasie had het patriottische legertje echter weinig in te brengen. Het werd een vlucht, waarbij een deel van dit "leger" onderdak werd verleend op de droogzolder van onze bleker Dirk Tijsterman. In 1790 komt "Buytentwist" weer te Amsterdam in veiling. Erederik Kaal wordt er op 8 juli van dat jaar eigenaar van voor f. 6.000,=. De grondspeculanten van nu vinden in hem hun voorloper. Op dezelfde dag verkoopt hij het buiten met f. 5.000,= winst aan Jacob de Moses, Abraham de Raphael en Moses de Raphael Mendes da Costa. Op 7 juni 1792 gaat "Buytentwist" voor f. 15.000,= over in han den van Mr. Hieronymus Rijksbaron van Slingelandt te Amsterdam. Van de oprij laan van "Buytentwist" naar de Bloemendaalseweg had Tijsterman steeds medege bruik gehad. Op een dag in juli 1793 vindt zijn weduwe, Johanna Margaretha Hoepeling, de toegang tot de laan versperd. Op 16 juli, 's middags om vier uur, laat zij een exploit van insinuatie en aanzegging uitbrengen door Cornelis Col- der, de substituut-gerechtsbode. Van Slingelandt is afwezig en Jan Hillebrand, zijn tuinman, neemt het in ontvangst met de woorden: "Ik zal 't Mijnheer over- geeven als hij buiten komt". Bij gerechtelijk vonnis wordt Van Slingelandt ge sommeerd ketting en slot van het hek te verwijderen. Met een verlies van f. 7.000,= verkoopt Baron Van Slingelandt "Buytentwist" op 4 mei 1797 aan Hen drik van Geenhuizen en Jan Bulters. Geenhuizen doet zijn naam wel eer aan: binnen twee maanden is het herenhuis radicaal gesloopt. Het tweetal weet ook de 17

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 18