blekerij met gronden van Tijsterman in bezit te krijgen. Een paar jaar later is Van Geenhuizen alleen eigenaar van alles en doet op 6 augustus 1807 met winst de gesloopte hofstede "Buytentwist" van de hand aan Joseph Roelofs, bleker in de Dompvloed. De droogberg van zijn bleek verkoopt Roelofs op 11 september 1820 aan Mr. Willem Otto Berg, koopman te Amsterdam, die er het buiten "Bloemenheuvel" op zal bouwen. (Op de plaats van het oude "Bloemenheuvel" bouwde men in 1965 het gemeentehuis) Waar nu de villa "Buytentwist" staat, bouwde Roelofs een zeer eenvoudig buiten huis. De eerste steen, die zich thans bevindt in de oostmuur van de serre van het tegenwoordige "Buytentwist", werd op 26 april 1820 gelegd door Johanna Theresia Roelofs. De Overveense bloemist Jan Rijnierse, gehuwd met J.T. Roelofs, koopt het huis in 1828 met de grond voor f. 11.000,=. Rijnierse verkoopt zijn bezit 23 jaar later, op 1 februari 1851, aan Jonkheer Pierre Herbert Bicker, bierbrouwer en lid van de gemeenteraad te Amsterdam. Het echtpaar Bicker heeft zelf niet op "Buyten twist" gewoond, het verhuurde het huis aan Mej. Van Wijck te Amsterdam voor f. 550,= per jaar. Als Bicker in 1861 is overleden wordt "Buytentwist" eigendom van zijn weduwe. In 1863 wordt het plaatsje geveild in het logement "Van Ouds het Raadhuis" te Overveen, waar toen Gerrit Rijnierse kastelein was. "Buytentwist" wordt voor f. 20.530,= overgedragen aan Mr. Van Wickevoort Crommelin. Hij was gehuwd met Cornelia Willink en bewoonde met haar 's zomers het Bloemendaalse "Wildhoef". De heer Crommelin heeft zelf niet op "Buytentwist" gewoond. Het huis werd o.a. verhuurd aan de familie Utermark. De achtergelegen boerderij werd verpacht aan Cornelis Klein. Aan de Bloemendaalseweg, links van het inrijhek van "Buytentwist", bevond zich in de 19e eeuw een dorpspomp. Eén van de plaatsen in de gemeente, waar op mooie zomeravonden de omwonenden het nieuws uitwisselden. Na het overlijden van de heer Crommelin wordt "Buytentwist" verkocht. Een belangrijk gedeelte- ervan wordt het eigendom van Mevrouw de weduwe Thomas Wilson-Van der Vliet. Het zogenaamde tweeede "Buytentwist", in 1820 door Roelofs gebouwd, wordt op 13 oktober 1910 gekocht door Johannes Keyser te Haarlem. Nauwelijks eigenaar, transporteert hij op 17 juli 1911 het herenhuis met boerderij "Buytentwist" aan Pieter Vuijk Jr., koopman te Djeddah. De Haarlemse architect J. van den Ban krijgt opdracht voor de bouw van een nieuwe villa. Het oude, stijlvolle witte huis moet wijken voor wat toen een modern landhuis werd genoemd. In 1912 wordt de villa door aannemer Van Wageningen uit Spaarndam opgeleverd. Leonard A. Springer, de grote tuin architect, ontwerpt de tuin. De achter het huis gelegen boerderij van Cornelis Klein wordt in 1914 afgebroken. De heer Vuyk verkoopt op 15 december 1917 ten overstaan van notaris Mr. J. Walig te Zaandijk zijn buitenplaats "Buytentwist" aan Mevrouw M.A. Honig, geboren Laan, te Koog aan de Zaan. In 1967 verwierf de St. Lambertusstichting (Oldenhove) "Buytentwist". Bij de aankoop meende het bestuur dat de ruimte in de villa het inrichten van een zevental appartementen voor bejaarden zou toelaten. De hoge kosten hebben deze plannen tegengehouden. In een brief van 20 april 1967 deelden B en W van de ge meente Bloemendaal aan de stichting mede, geen bezwaar te hebben tegen de bouw van 25 flatwoningen. Mede door het bezwaarschrift van wijlen Dr. W. v.d. Laan vond dit plan geen doorgang. Na het opgeven, van de bouwplannen is er zelfs overwogen de villa te 18

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 19