SECTIE MONUMENTEN De stichting 'Ons Bloemendaal' tekende andermaal bezwaar aan tegen de uitrit op de Elswoutslaan ten behoeve van het toekomstig tennispark Wimbledon. Het bestuur heeft vernomen, dat de gemeente meer dan 300 bezwaarschriften heeft ontvangen, zodat rekening moet worden gehouden met de nodige vertraging rond de procedure. Het bestuur van de stichting 'Ons Bloemendaal' blijft van mening, dat een uitrit schadelijk zal zijn voor de Elswoutslaan, daar overlast van auto's bij het in- en uitrijden, evenals parkeren in de berm veel schade zal toebrengen aan deze typische oude statige weg. Het moet mogelijk zijn het recht van weg naar de Ramplaan te effectueren. Zoals U allen reeds hebt begrepen heeft het bestuur zich intensief ingezet -en met succes! -voor de herbouw van de Hermitage op het landgoed Elswout. Door het geduld en doorzettingsvermogen en niet te vergeten de inventiviteit van de heer Vriesendorp konden plannen worden gesmeed om echt het prieeltje de Hermitage weer op te gaan bouwen. Reeds in 1979 zijn er pogingen ondernomen dit gebouwtje te doen herrijzen. Vooral door gebrek aan financiële middelen kon het plan toen niet verwezenlijkt worden. Dit dilemma is thans door de schenkingen van vele donateurs en vooral door de gift van Van Luycken B.V. overwonnen. Het bestuur is hen allen uitermate dankbaar. Met de inzet van een groep vrijwilligers van het Bovenwegkwartier te Aerdenhout, die op hun vrije zaterdag het zware werk verrichtten en dankzij de enthousiaste medewerking van Staatsbosbeheer, eigenaar van het landgoed Elswout, ziet het er naar uit, dat het prieeltje vóór de zomer weer in zijn oude glorie op de heuvel beschutting zal bieden aan hen, die van het mooie uitzicht wil len genieten. Het bestuur volgde nauwlettend de verschillende bestemmingsplannen van de gemeente, zoals plan Oosterduin, plan Duin en Daal en het uitbreidingsplan Voge lenzang-Oost. Het bestuur was en is nog steeds alert inzake de aanleg van een baggerdepöt, ge legen op het terrein van PAN-Eurohome aan de Leidsevaart te Vogelenzang, waar voor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland toestemming denken te verlenen aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het bestuur heeft zich hieromtrent gedegen laten inlichten en zal verder in de gaten houden, dat de afgesproken voorschriften in acht genomen worden. Zeer tot een ieders spijt brandde dit jaar huize Belvédère af. Het bestuur was ingenomen met de oplossing die er voor dit gebouw gevonden was, namelijk de ver bouw tot wooneenheden voor vijf families met instandhouding van het buitenaan zicht. Door de solide bouw van het pand en dankzij het begrip van de eigenaren voor de architectuur van Belvédère zal dit mooie pand gelukkig weer geheel hersteld worden en het oorspronkelijke plan gelukkig alsnog uitgevoerd worden. De sectie monumenten is bezig, op verzoek van de Stichting Culturele Raad Noord- Holland, alle kerken uit de 19e eeuw en begin 20ste eeuw in de gemeente Bloemen daal te inventariseren. Het bestuur hoopt daaraan nog eens een artikeltje ,in ons tijdschrift te wijden. Het oude huis Aelbertsberg op Wildhoef en de theekoepel zijn in andere handen overgegaan. De bouwkundige staat van de koepel is zeer slecht, zodat het bestuur zich zorgen maakt over de toekomst. Het bestuur hoopt dat de huidige eigenaar er zich voor inzet dit monumentje op te knappen. Ook het oude PEN-gebouw aan de Korte Kleverlaan te Bloemendaal had en heeft nog steeds onze volle aandacht. Het bestuur hoopt dat een van de zeldzame industrië le gebouwen die onze gemeente kent voor sloop bewaard kan blijven. 6

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 7