Voor beide stoffen geldt dat meer dan 3/4 van wat op de Nederlandse bodem terechtkomt afkomstig is uit het buitenland. Daartegenover staat dat ook een groot deel van de Nederlandse emissies wordt "geexporteerd"SO veroorzaakt circa 50% van de verzuring, NO circa 2 0% -Effekten van de verzuring op de bodem en het grondwater: In de bodem bevinden zich bestanddelen om het zuur te neutraliseren. Deze zijn echter in gevoelige gebieden maar beperkt voorhanden en worden slechts langzaam aangevuld door de verwering van vaste bo dembestanddelen. Als de depositie van zuren groter is dan de hoe veelheid neutraliserende bestanddelen die door verwering vrijkomen, zullen de zuurneutraliserende stoffen dus uitgeput raken. Hierdoor ontstaat in de bodem een "zuurfront"dat zich naar beneden voort plant. Als het zuurfront de grondwaterspiegel bereikt, zal ook het grondwater verzuren. En allerlei zeer giftige zware metalen, die nauwelijks in normaal water oplossen, lossen wel op in zuur water. Dit kan gevolgen hebben voor de kwaliteit van ons drinkwater en tevens voor allerlei bodemdieren die deze giftige stoffen opnemen (bijv. regenwormen). -Effekten op dieren op en in de bodem en bacteriën: Door de verzuring worden allerlei processen in de bodem geremd die door bacteriën plaats vinden. De afbraak van het strooisel in bos sen bijv. wordt veel minder en deze afbraak zorgt voor de kring loop van een aantal stoffen. In verzuurde bodems vinden we meestal veel minder diersoorten. En bovendien kunnen de zware metalen, die door de zure regen oplossen en in planten en bodemdieren zoals re genwormen worden geaccumuleerd, in de voedselketen terechtkomen. - Effekten op planten en vegetaties: Door de luchtverontreiniging kunnen velerlei effekten op planten ontstaan. Direkte effekten van gasvormige luchtverontreiniging ko men voor, maar ook indirekte effekten doordat de grond verzuurt. Landbouwgronden worden altijd bekalkt en kalk is een goede zuurneu- traliserende stof. Verzuring zal hier dus nauwelijks kunnen plaats vinden. Maar de verontreinigde lucht veroorzaakt wel effekten op de planten. Soms is er duidelijk zichtbare schade in perioden met verhoogde luchtverontreiniging. Maar ook bij de normale, dagelijks voorkomende concentraties zijn er effekten in de vorm van groei- vermindering. Voor sommige gewassen (bijv. tomaten en sla) is de minderopbrengst door luchtverontreiniging circa 10%. In natuurgebieden werken de direkte en indirekte effekten samen. Allerlei effekten zijn gerapporteerd, zoals het verdwijnen van vele soorten korstmossen uit grote delen van Nederland, de achteruitgang van een aantal paddestoelen - de cantharel is vrijwel uit Nederland verdwenen - en vaak zeldzame en beschermde planten als de wolver lei (Arnica montana). In Duitsland heeft de bossterfte door lucht verontreiniging en zure regen veel bekendheid gekregen. Een groot scheeps onderzoek van Staatsbosbeheer heeft uitgewezen dat de Ne derlandse bossen er niet beter voorstaan: een groot deel (ongeveer 50%) van de naaldbossen is aangetast. Als we dezelfde normen zou den gebruiken als in West-Duitslandzou meer dan 90% beschadigd zi jn 9

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 10