-Effekten op het oppervlaktewater: In Nederland zijn in verhouding niet erg veel wateren gevoelig voor verzuring. Vervuilde wateren verzuren namelijk niet en de meeste wateren in Nederland worden beïnvloed door de sterk ver vuilde Rijn en Maas. Wel hebben we een aantal vennen, beken en duinpiassen die kunnen verzuren. Onderzoek heeft uitgewezen dat de meeste van deze wateren al verzuurd zijn. Een groot aantal voor deze watertjes karakteristieke waterplanten en diersoorten, waar onder ook zeldzame en beschermde soorten, dreigt hierdoor uit Ne derland te verdwijnen. -Effekten op materialen: Ook materialen worden door de zuren aangetast. Vooral metalen, zo als dakgoten, auto's e.d. moeten het ontgelden. Conservatieve schattingen van de schade aan gebruiksgoederen ramen de schade in Nederland op minstens 140 miljoen gulden per jaar. Ook monumenten, kunstwerken en oude boeken e.d. worden aangetast. De schade hier aan bedraagt minstens enkele tientallen miljoenen per jaar, terwijl de restauratie-achterstand vele honderden miljoenen bedraagt. Vele kunstwerken, monumenten e.d. die de eeuwen hebben doorstaan, gaan de laatste twintig jaar achteruit. Klokkenspelen die eeuwenlang zuiver hebben geklonken worden nu ineens vals door corrosie van de klokken - Schade In de beleidsnotitie wordt een raming gegeven van de als gevolg van verzuring optredende schade. Daarbij moet worden bedacht dat een groot deel van de schade niet in geld kan worden uitgedrukt, zoals ecologische waarden en recreatie-belangen. De in de notitie genoemde schadebedragen moeten dus worden gezien als een minimum; de werkelijke schade is aanmerkelijk hoger. De minimale huidige schade wordt geraamd op 150 - 500 miljoen per jaar. Bovendien wordt door de effecten van de verzuring een groot aantal doelen van het regeringsbeleid geschaad, zoals bodembescherming, drinkwatervoor ziening, waterkwaliteit, land- en bosbouw, natuur- en landschaps behoud en monumentenzorg. Bij ongewijzigd beleid kan de jaarlijkse schade oplopen tot mini maal 350-1100 miljoen, terwijl dan bovendien kapitaalverlies cq. herstelkosten worden voorzien van 200-500 miljoen voor natuurbeheer en 3-10 miljard voor de bosbouw. Wat kunnen we in de toekomst verwachten? Is de situatie nu al ernstig, nog veel ernstiger wordt het als we naar de toekomst kijken. Wat nu aan effekten van "zure regen" aan het licht is gekomen, is slechts het topje van de ijsberg. Het grootste deel van de effekten is nu nog niet te zien, maar treedt sluipend op Voor de bodem valt te verwachten dat alle gevoelige gebieden zul len verzuren. Die gevoelige gebieden zijn de kalkloze arme zand gronden; ook de oude duinen zoals de Kennemerduinen (waar de kalk in tienduizenden jaren is uitgeloogd) vallen hieronder. De ont kalking van de jonge duinen gaat veel sneller door de verzuring, zodat ook het oppervlak van de gevoelige gebieden zal toenemen. Op dit moment is iets meer dan 10% van de Nederlandse bodem ge voelig 11

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 12