De bodemverzuring heeft tot gevolg dat het grondwater onder gevoe lige gebieden verzuurt, en misschien onbruikbaar wordt als drink water. In sommige gebieden moeten nu al waterleidingputten worden gesloten De bossen zullen bij voortduren van de huidige situatie voor het grootste deel afsterven, niet alleen in Nederland, maar ook in West-Duitsland. Omdat bossen een heel belangrijke rol spelen in het vasthouden van water en van bodemdeeltjes, kan dit ernstige gevolgen hebben, bijv. kan de Rijn veel vaker overstromen en véél meer slib gaan meevoeren, waardoor de havens in Rotterdam versneld dichtslibben. Wat dat betreft zouden de ondernemers in Rijnmond de legende van het Vrouwtje van Stavoren nog eens moeten nalezen. Wat kunnen we er nu aan doen? De oplossing voor al deze problemen ligt voor de hand. Er is ook maar één oplossing mogelijk, namelijk het verminderen van de uit stoot van verzurende stoffen naar de atmosfeer. Dat is een kostbare aangelegenheid, maar de schade die door de ver zuring wordt aangericht zal op den duur nog veel kostbaarder zijn. Volgens een studie van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in 1981 waren met de toen bekende feiten de kosten en baten van vermindering van emissies ongeveer in evenwicht. Schade aan bossen en natuurgebieden was in deze studie niet meege nomen Een probleem bij het nemen van maatregelen tegen verzuring is, dat de luchtverontreiniging voor een aanzienlijk deel uit het buiten land komt. Zo is van de zwavel die op de Nederlandse bodem terecht komt maar ongeveer 23% uit Nederland zelf afkomstig. Maatregelen zullen dus samen met het buitenland moeten worden uitgevoerd. Dit is des te meer het geval omdat eenzijdige maatregelen een nadeel zouden betekenen voor de concurrentiepositie van Nederland op de internationale markt. Internationaal overleg, zoals dat op dit mo ment bijvoorbeeld plaatsvindt in het kader van het Verdra'g over grensoverschrijdende luchtverontreiniging, is dus hard nodig. Deze onderhandelingen gaan echter buitengewoon traag. Daarom heeft Duits land dan ook besloten op eigen houtje maatregelen te nemen om de uitstoot verregaand te beperken. Misschien zou het voor ons landje niet zo'n gek idee zijn om het Duitse voorbeeld te volgen. Het spreekwoord zegt: als er één schaap over de dam is, volgt de rest vanzelf drsKMei j er 12

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 13