"JEDER MENSCH 1ST EIN KÜNSTLER - EN EEN LANDSCHAPSDESKUNDIGE" "Oas Bloemendaal" stelt zich tot doel de zorg en belangstelling voor het cultuurhistorisch- en landschappelijk erfgoed in de ge meente te bevorderen. Omdat dit "landschappelijke" aspect er wat bekaaid af zou komen in het tijdschrift en omdat ik toevallig landschaps architecte -in-de-dop ben, werd mij een tijd geleden gevraagd een columnetje over landschap te verzorgen. "Landschap" is in de ruimste zin alles om ons heen en daarom zijn erook minstens evenveel definities van "landschaps architect" te bedenken als er van dit type mensen zijn. Ik geef U de mijne (anno 1984) zodat u enigszins een idee krijgt van wat u in deze rubriek kunt verwachten. Een landschapsarchitect is iemand die vorm geeft aan de leefom geving van mensen en dan vooral buitenshuis. Met die definitie legt hij zich vrij weinig beperkingen op en zou hij expert moe ten zijn op het gebied van planten - hun groei- en bloeiwijze, standplaats, combinatie met andere planten; van klimaat; van bodemgesteldheid, waterhuishouding, de manier waarop mensen hun omgeving gebruiken, de eisen die jonge en oude mensen, werkende of recreëerende mensen, mensen alleen of in groepen aan hun omgeving stellen; van verkeerstechniek, bouwkunde, kunstgeschie denis en politiek. Bovendien strekt enig gevoel voor esthetica, fantasie en het vermogen om al. het bovengenoemde in woord, ge schrift en beeld over te brengen tot aanbeveling. Aangezien de Renaissance achter ons ligt en daarmee de "uomo universale" een uitgestorven soort is, is het mooi als een landschapsarchitect een generalist is die zich op een paar punten heeft gespeciali seerd. Zijn taak ligt dan waar al die vakken die zich met de om geving bezighouden, elkaar kruisen, en om technici, milieubelan gen esthetici en gebruikers van de omgeving nader tot elkaar te brengen Die functie van verzamelvat is een verantwoordelijkheid én een machtspositie - en daarin schuilt gevaar. Zo volledig mogelijk ge ïnformeerd, naar beste weten en kunnen, en vervuld van de beste bedoelingen gaat de landschapsarchitect scheppend aan de slag, en wel scheppend X£££_££É££££ Een ontwerp blijft dan de visie van één persoon of van een beperkte groep van "deskundigen" voor een omgeving waar de toekomstige gebruikers maar moeten leven. Is het dan vreemd dat een leefmilieu, waarvoor de gebruikers zelf geen directe verantwoordelijkheid dragen, noch wat betreft het creëren noch wat betreft het onderhoud ervan, nauwelijks respect en zelfs vandalisme opwekt? Experimenten waarbij de gebruikers deel uitmaakten van het ontwerp- en bouwproces laten zien dat medever antwoordelijkheid interesse en zorg voor de omgeving kweken. Een inmiddels geeikt voorbeeld zijn de "tuinen van Le Roy" in Heere veen en verschillende woningbouw projecten. De landschapsarchitect kan hierbij optreden als katalysator die het proces op gang brengt, ideëën aandraagt, over dode punten heen helpt, coördineert en men sen ervan bewust maakt, hoeveel zij eigenlijk al van hun omgeving afweten: iedereen heeft het landschap, de omgeving, altijd om zich heen, maar lang niet iedereen beseft dat hij daarom een potentieel landschapsdeskundige is. 27

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 28