Een "milieu autobiografie" is een uitstekende methode om te ont dekken hoeveel men van zijn omgeving en het eigen functioneren daarin al weet. Zo'n autobiografie ontstaat als volgt: door mid del van geschreven en getekende herinneringen beschrijft iemand tot in detail een plekje dat belangrijk voor haar of hem is of is geweest. Dat kan de tuin van het ouderlijk huis zijn, een boom, een kamer, een hut in het bos, sneeuw of regen. Men noteert wat men er zag, deed, fantaseerde, hoe het rook, wie erbij waren, hoe het veranderde in de loop van de tijd, wat er groeide. Al tekenend en schrijvend komen dan de herinneringen boven bor relen Een "omgevings-autobiografie" schrijven was een van de eerste op drachten die ik tijdens mijn opleiding kreeg. Ik beschreef een bos- vijver vol wieren waarin ik vroeger met mijn broertje en vrien dinnetjes en later vriendjes speelde. We speelden watermonster of waternimf; we bouwden dammen; er was ooit een geheimzinnig ge raamte dat later een verroeste tuinmand bleek te zijn; er waren gezonken libelles en biezen om mandjes van te vlechten. Ik ont dekte dat ik het altijd al leuk vond met voorhanden materiaal iets te maken; dat er ruimte moest zijn voor fantasie; ik merkte wat na een aantal jaren in de herinnering bleef hangen. Het was eng om zo'n stukje, waarin je iets van jezelf bloot geeft, aan anderen voor te leggen. Maar niemand hoeft het te zien. Als u vindt dat u al voldoende respect en interesse voor uw om geving hebt, kunt u toch best voor uzelf eens zo'n autobiografie schrijven. Het is namelijk leuk om te doen. Een landschapsarchitect ontwerpt overigens ook tuinen en parken. Feyna van Voorst Vader. 29

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 30