HET STATION VOGELENZANG Nadat op 20 September 1839 de eerste spoorlijn in ons land geopend was, tussen Amsterdam en Haarlem, werd reeds enkele jaren nadien deze lijn doorgetrokken tot Hillegom. Dat was in 1842, toen op 2 Juni deze verlenging met 16 km voor het publiek werd openge steld. Het voorlopige eindpunt van deze verlenging - in afwach ting op de verdere voortzetting van de lijn naar Leiden en verder - was gelegen in Hillegom te Veenenburg. Dit eindpunt lag circa 5 km ten zuiden van het huidige, nu buiten gebruik, stationsgebouw Vogelenzang-Bennebroek De spoorlijn bestond uit één spoor, dat een spoorbreedte had van 2 meter. Spoedig werd een tweede spoor aangelegd, doch in 1856 werd dit tweede spoor van Vogelenzang tot Haarlem weer opgebroken, om vervangen te worden door een smaller spoor van 1453 mm. Dit om reden dat de lijn tot Rotterdam was doorgetrokken en nu aange past moest worden aan normaal spoor. Nadat het gedeelte Haarlem- Vogelenzang gereed waskwam het volgende stuk tot Veenenburg aan de beurt. Op 9 Juli 1866 kon op dit gedeelte van de lijn op dubbel spoor van 1453 mm gereden worden. Bij de halte Vogelenzang kwam weldra rechts van de spoorlijn een zgn. zanderijspoorvoor zandtransportPas in 1912 werd een ander zijspoor aangelegd, en er kwam naast het stationsgebouw een ver hoogde los- en laadplaats. Vóór 1881 stond er een houten stationsgebouw, bestaande uit een wachthuisje en een plaatskaartenkantoor plus nog een apart staande won i ng In 1881 werd dit vervangen door het huidige stenen stationsgebouw. Een fraai bouwwerk met in de zijmuren, de dichte zijvlakken naar de spoorzijde, reliefs met voge1afbee1dingeneen ruime overhangen de houten kap met veel houtbewerking. Het interieur bestaat uit een ruime hal, met tegelvloer, aan de linker hand ervan een schuif deur welke toegang verschaft naar het bagage-depót en goe'derenloods recht vooruit een plaatskaartenkantoor, tevens kantoorruimte en naast de voordeur, welke naar een der bovenwoningen leidt, een houten deur, welke toegang geeft tot de zgn. 2e klas wachtkamer. Een buitendeur leidde naar een waranda, waar houten vaste banken tegen de muur waren aangebracht. Bij mooi weer kon men hier op de trein wachten. Een andere deur leidde tot de 3de klas wachtkamer, een grote vierkante ruimte met banken tegen de muren en een aparte deur aan de andere zijde waar eveneens een overdekte loopgang was, welke wederom toegang gaf tot de hal. Voorts waren er nog twee bovenwoningen. Het witgeschilderde gebouw met het houten dak had iets weg van een Zwitsers chalet en stak goed af tegen de omgeving. Op 1 Mei 1911 werd de naam Bennebroek toegevoegd, zodat de naam nu luidde: Station Vogelenzang-Bennebroek. Dat de drukte op deze spoorlijn in het begin niet erg intensief was, blijkt uit de dienstregeling, waaruit men opmaakt, dat in 1842, bij de opening van deze lijn, er 4 treinen in beide richtingen, hier stopten. In 1852 werden dit er 5 en pas in 1884 stopten er 6 trei nen 30

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 31