SPOORWEGHALTE "MANNEPAD" BIJ WOESTDUIN Behalve de reeds besproken halte Vogelenzang-Bennebroek bestond er ook nog een halte Woestduin en dit reeds vanaf 1884. Een twee de stopplaats dus en nog wel zo dichtbij de andere. Doch verzoe ken van invloedrijke mensen, wonend in de naaste omgeving van het Woestduin hadden succes gehad. Dit kon toen nog. In 1891 werd een halte Mannepad aangelegd en dit geschiedde, als gevolg van de paardenrennen op de nabijgelegen renbaan op het landgoed Woestduin. Deze halte was geopend van 1 November 1891 tot 1 Mei 1902. Er werden voorzieningen getroffen om het talrijke publiek, dat naar deze paardenrennen ging, te kunnen opvangen. In 1902 werd een nieuwe halte Woestduin in dienst gesteld, grootser opgezet, van wege het grote bezoekersaantal aan deze renbaan. Er kwamen perrons, die met elkaar, via een houten voetbrug, werden verbonden. Bij de uitgang aan de Zuidzijde, de rechtstreekse ver binding met de terreinen van de renbaan, daar stond een houten controlehuisje. In 1913 werd dit huisje verplaatst naar het Noor den, bij de overweg over de Manpadslaan. In 1924 werd er zelfs nog een abri geplaatst. Op 7 October 1928 werd de halte opgeheven en werd op dezelfde da tum de halte Heemstede-Aerdenhout in gebruik genomen. De Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen Woestduin moest voor deze halte, volgens contract, 20 jaar lang (van 1902 - 1921) een jaarlijkse bijdrage leveren van f.100, De paardenrennen op Woestduin werden gehouden van 1901 tot 1909. Hierbij werd zwaar gegokt, vooral op de Zondagen. Zelfs knoeierijen bij het wedden vonden plaats. De klachten, welke hierover bij Burgemeester Wethouders der Gemeente Bloemendaal binnenkwamen, maakten, dat zij, per besluit van 6 Februari 1909, het rennen op Zondag verboden. Dit was zo iets als het tekenen van het doodvonnis over de paardenrennen op Woestduin. Lvan Emmerik Station Vogelenzang, 1938. 32

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 33