PWN BOUWT IN BLOEMENDAAL De drinkwatervoorziening in den lande was zo'n 75 jaar geleden nagenoeg beperkt tot enkele steden. In Noord-Holland waren dat Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Egmond en Den Helder. Het waren waterleidingbedrijven met winningen vlak in de buurt en daardoor korte verbindingen tussen winning en distributiege- bied, dat tevens een hoge bezettingsgraad had. Voor de stedelijke gebieden lag de verhouding tussen lengte van de buisleiding per aangeslotene veel gunstiger dan voor de buitenstedelijke gebieden. Noch commerciële noch andersoortige bedrijven namen dan ook het zien. Het provinciaal bestuur zag dat met lede ogen aan en gaf derhalve aan het begin van deze eeuw het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening in Nederland opdracht een plan te ontwer pen opdat eerlang alle inwoners van de provincie voorzien zouden worden van betrouwbaar drinkwater. Nadat het ingediende plan was goedgekeurd werd als startdatum 1 jan. 1920 gekozen. Twee reeds bestaande bedrijfjes op commer ciële basis werden overgenomen, te weten de Alkmaarsche en Zaan- landsche Waterleiding en in hoog tempo werd een en ander ter hand genomen en uitgevoerd. Op 1 september 1919 hadden de directie en medewerkers hun werk zaamheden reeds aangevangen in een aula aan de Ruysdaelweg. Deze werd al spoedig te klein -en er werd inwoning verzocht en ge kregen bij grote broer het PEN aan de Korte Kleverlaan, hoewel de familierelatie het PEN er niet van weerhield een forse huur te vra gen De groei van het aantal personeelsleden hield wel geen gelijke tred met de uitbreiding van het voorzieningsgebiedtoch was het PWN hard op weg een koekoeksjong te worden in het PEN-gebouw. Bovendien deed zich de behoefte aan een eigen bacteriologisch en chemisch laboratorium steeds sterker gelden. Na wikken en wegen werd besloten tot het oprichten van een bureel gebouw in het Kinheimpark zoals de directeur op 8-2-'27 met ver schuldigde eerbied te kennen geeft aan de Raad der gemeente Bloe- mendaal Na wat aanpassingen van het ontwerp werd op 24 maart 1927 onthef fing van art. 14 van de Bouwverordening verleend, op 28 maart de bouwvergunning aangevraagd en op 5 april bouwvergunning verleend. De toenmalige directeur van het PWN, de heer J. van Oldenborgh was wat men kan noemen een voortvarend mens. Dat blijkt ook uit zijn berichtgeving aan Gedeputeerde Staten waarin hij kenbaar maakt dat de onderhandelingen o.a. met de gemeente Bloemendaal voor enige stagnatie in het project hadden gezorgd. Om de opgelopen achterstand te elimineren verzoekt hij toestemming om de bouwopdrachten te mogen splitsen in een hei- en grondwerkbe stek en een bouwbestek, waarvoor hij op 13 april 1927 de machtiging krij gt Reeds een week later wordt de le van de 4 proefpalen geslagen in wat toen nog een nagenoeg woest en ledig Kinheimpark was. (foto 1) Op 19 mei begint de fa. Venhoven en Evers uit Heemstede aan de heiklus omvattende 684 palen lang 10 m, diameter aan de kop 25 cm en aan de punt 17 cm. Tevens werden er 60 palen van gelijke afme tingen onder de bijbehorende dienstwoning en garage geslagen. om het platteland van betrouwbaar drinkwater te voor- 33

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 34