LANDGOEDEREN VAN ZUID KENNEMERLAND 5 Inventarisatie en beschrijving van cultuurhistorische aspecten van de tuinen, parken en bossen. Een rapport opgesteld door drsLucy Albers, in opdracht van de stichting NCM. (Nat. Contactcommissie Monumentenbescherming). Op 13 april j.l. werd het eerste exemplaar van bovengenoemd rapport onder grote belangstelling aangeboden aan de Commissaris van de Koningin van Noord-Holland in het Provinciehuis aan de Dreef. Het resultaat van jaren werken, intensief speurwerk, archiefonder zoek interviews en bezoeken ter plaatse lag voor ons, aantrek kelijk uitgegeven (door het Bureau NCM) en gedrukt (door de Prov. Planologische Dienst). Het is een duidelijk, degelijk en verantwoord rapport geworden, met een schat aan interessante gegevens. Begonnen wordt met een be schrijving van het ontstaan van het landschap, gevolgd door een historisch overzicht van de aanleg van parken en tuinen in Zuid- Kennemerland waarbij de belangrijkste kenmerken voor de verschil lende periodes worden aangegeven. In een volgend hoofdstuk komt de schrijfster aan de hand van een reeks opgestelde criteria tot een cultuur-historische waardering van alle landgoederen. In een duidelijke tabel kan men,in één oogopslag, alle belangrijke gegevens van in totaal 58 parken en landgoederen vinden. In de bijlagen treft men behalve een duidelijke kaart van het be trokken gebied, overzichtelijke, uitgewerkte inventarisatie-lijsten aan en een beschrijving van elk landgoed afzonderlijk gevolgd door een opgave van al het bestaande documentatiemateriaal (literatuur, kaarten en afbeeldingen) betreffende dat landgoed. Al met al is het een boekwerk geworden waar velen hun voordeel mee kunnen doen, zoals gemeentelijke overheden, planologen, landschaps architecten, monumenten- en milieu-beschermers en vooral ook eige naren Persoonlijk zou ik bovendien iedere rechtgeaarde Zuid-Kennemerlan der aanraden zich het rapport aan te schaffen, zo niet voor de uiterst belangwekkende inhoud, dan vanwege het vele, aantrekkelijke en interessante illustratiemateriaal, want er is in deze uitgave een schat aan kaarten, plattegronden, tuinontwerpen, prenten en foto's bijeengebracht. Het rapport is voor de Bloemendalers te verkrijgen bij onze Stich ting op de volgende adressen: - voor Vogelenzang bij de heer van Emmerik,tel. 02502-7408. - voor Aerdenhout bij mevrouw van Trotsenburgte 1240751. - voor Bloemendaal/Overveen bij mevrouw Slagter, tel. 263834. De prijs bedraagt f.29,50. HSW

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 6