ACTIE THEEKOEPEL WILDHOEF Zoals U mogelijk al in het Bloemendaals Contactblad heeft gelezen, hebben wij, als bestuur van de Stichting "Ons Bloemendaal" ons bereid verklaard acties te organiseren ten bate van de restauratie van de theekoepel van het landgoed Wildhoef. Iedereen die in de nabijheid van de koepel woont, heeft ongetwij feld gezien in welk een slechte staat het gebouwtje verkeert! Twee van de vier kolommen zijn min of meer verrot en het dak is verveloos en verzakt. De restauratie nu ruim tien jaar geleden uitgevoerd onder aus- picieën van Monumentenzorg is kennelijk niet "rigoreus" genoeg geweest. Bovendien heeft het onderhoud de laatste jaren vermoe delijk te wensen overgelaten. Het heeft geen zin beschuldigende vingers te heffen tegen wie dan ook. Het is vele malen zuiniger te trachten zo snel mogelijk maatregelen te nemen om te redden wat er te redden valt. De theekoepels in Bloemendaal - de koepel aan de Zwarteweg, de koepeltjes van Elswout, die van de Rijp, van Kijkduin, van Boeken rode en die van Wildhoef - zijn evenzovele monumentjes, kenmerkend voor een bepaalde periode en een bepaalde levensstijl. Bovendien zijn zij beeldbepalend in het landschap en hebben daardoor, nu hun practische gebruikswaarde verdwenen is, een andere cultuurhisto rische waarde gekregen. Een waarde, die veel verder gaat dan het toevallige nut (of het ontbreken daarvan!) voor een eigenaar-van- het-ogenblik Het lijkt daarom redelijk, nu de nieuwe eigenaar van het oude Wildhoef (de heer en mevrouw van den Raadt) niet in staat is de totale kosten van de restauratie van de koepel op zich te nemen, hem te hulp te komen, wanneer wij tenminste wensen en verwachten dat hij de theekoepel in stand houdt. Het Gemeentebestuur denkt hier duidelijk ook zo over en heeft zich bereid verklaard de helft van de geraamde restauratiekosten voor haar rekening te nemen. De eigenaar is op zijn beurt bereid een groot deel van de andere helft te financieren. Het restbedrag zal dan van ons allemaal moeten komen. Wij als "Ons Bloemendaal" menen dat het hier gaat om zo'n belang rijk, waardevol monumentje, dat we er alles aan willen doen om het te behouden. Mits....... Mits de restauratie deze keer optimaal zal worden uitgevoerd, on derhoud in de toekomst verzekerd is èn de theekoepel enige malen per jaar gebruikt zal worden voor "happeningen" (exposities, bij eenkomsten, zomeravond-concerten) die voor een zo groot mogelijke groep Bloemendalers toegankelijk zullen zijn. In besprekingen met Wethouder van der Ham en de heer van den Raadt zijn hierover in principe al afspraken gemaakt. En dus zijn wij gestart met acties om geld in te zamelen. Allereerst waren wij aanwezig op de Jaarmarkt op 1 september j.l., gevolgd door een speciale presentatie op de Historische Markt op 8 en 9 september j.l. op de zolder van de Vleeshal in Haarlem. Op de Jaarmarkt, een levendig en gezellig gebeuren, bleek dat zeer vele Bloemendalers geïnteresseerd zijn in het behoud van de theekoepel èn bereid zijn daaraan het hunne bij te dragen. 2

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 2