WAT EIGENLIJK OOK OP EEN MONUMENTENLIJST HOORT: LANDGOEDEREN ZUID KENNEMERLAND Vorige zomer zag ik al fietsend over de Vogelenzangseweg een man bezig met het maken van foto's van een hek. Toen ik hem vroeg - want het hek was van zeer typisch smeedwerk - waarom hij dit fotografeerde, antwoordde hij: "dat is mijn hobby, ik maak foto's van hekken en gewone dingen langs de weg die ik mooi vind." Hij vertelde verder geen ander doel voor ogen te hebben: dus geen wetenschappelijke of andere diepgaande interesse. Gewoon dus: oog voor het mooie langs de weg. Toen onlangs in het bestuur van "Ons Bloemendaal" werd voorge steld om ook mooie smeedijzeren hekken, silhouetten van bomen, tuin-beeldenuithangborden en tegels te gaan inventariseren in onze gemeente, schoot me bovengenoemd voorval te binnen. Het bestuur heeft besloten om een inventarisatie met foto's te gaan maken van al wat waard is om voor het nageslacht te bewaren. Maar wij hebben ook de hulp nodig van onze lezers! Ons bestuur telt slechts 9 leden en wij hebben een beperkt ge zichtsveld Gaarne verwachten wij van alle kanten suggesties over alles wat de moeite waard zou zijn om vast te leggen. Wij stellen ons voor om regelmatig in ons blad te tonen wat wij verzamel den Behalve met suggesties zijn wij uiteraard ook blij met foto's (bij voorkeur zwart/wit) met een beschrijving van plaats en geschiedenis L .B Een rapport opgesteld door DrsLucy Albers, in opdracht van de Stichting NCM (Nat. Contactcommissie Monumentenbescherming). Dit rapport is een inventarisatie en beschrijving van cultuur historische aspecten van tuinen, parken en bossen. Het is het resultaat van jaren werken, intensief speurwerk, archiefonderzoek, interviews en bezoeken ter plaatse. Het bevat een schat aan interessante gegevens, zoals het ont staan van het landschap, een historisch overzicht van de aanleg van parken en tuinen in Zuid Kennemerland In een duidelijke tabel kan men, in één oogopslag, alle belang rijke gegevens van in totaal 58 parken en landgoederen vinden. In de bijlagen treft men, behalve een duidelijke kaart van het betrokken gebied, overzichtelijke, uitgewerkte inventarisatie lijsten aan en een beschrijving van elk landgoed afzonderlijk, gevolgd door een opgave van al het bestaande documentatiemate riaal betreffende dat landgoed, (literatuur, kaarten, afbeel dingen Dit rapport is voor Bloemendalers te verkrijgen bij onze Stichting op het volgende adres: Mevr. W. M. van Trotsenburg, Clematislaan 3, Aerdenhout, tel. 240751. 7

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 7