raads verkiezingen een dergelijke discussie meegemaakt. Gouda had toen dringend behoefte aan een goed geoutilleerd zwembad, maar de meerderheid van de gemeenteraad wilde het geld liever beste den aan het restaureren van de Agnietenkape1Zelf bepleitte ik de bouw van een zwembad, maar ik verloor die strijd. In een demo cratie is het een goede zaak als de meest belanghebbenden zelf over iets kunnen oordelen en beslissingen nemen. Tijdens de discussies over de nota van minister Brinkman in de Tweede Kamer heeft hij nogal wat kritiek te horen gekregen. Zo waren sommige woordvoerders teleurgesteld dat voor de provincies op het terrein van de monumentenzorg geen rol meer is weggelegd. Andere kamerleden betreurden het dat in de nota geen concrete voorstellen zijn terug te vinden over de vereenvoudiging van de wettelijke procedures. De VVD nodigde daarom via een motie de regering uit hierover met een nadere uitwerking te komen waarbij decentralisatie en deregulering centraal dienen te staan. De woordvoerder van de PvdA zei dat er in de nieuwe opzet van de monumentenzorg, zoals die de minister voor ogen staat, in feite geen sprake is van decentralisatie. De socialist verweet de bewindsman dat deze in zijn nota de mond vol heeft van de centralisatie, maar in de praktijk de bevoegdheid tot het aan wijzen van woningen en gebouwen tot beschermd monument bij het rijk wil laten. Dit zou inhouden dat het vergunningenstelsel ook nauwelijks verandert. Brinkman schrijft in zijn nota dat de gemeenten in de toekomst zelf vergunningen mogen afgeven voor verbouwing. In praktijk komt het erop neer dat alleen een veertigtal steden die al over een ambtelijk apparaat beschikken voor monumentenzorg, die be voegdheid nu officieel krijgen. De politieke discussies rond de nota monumentenzorg zijn nog niet afgerond. Dit betekent dat de verwarring hierover nog wel mins tens een jaar zal voortduren. Dr. F.A. Hoogendijk. 9

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 10