ticuliere tuin waar ze instonden. Het is dan ook niet vreemd dat in de loop der jaren de eenheid van de oorspronkelijke aanleg ver dwenen is naarmate de bewoners hun tuin naar eigen inzicht aanpas ten. Het Oosterhoutpark in Haarlem is een voorbeeld van zon Springer aanleg. De tegenhanger van de grootschalige aanpak van Springer ziet men in Duitsland waar onder andere de architect Behrens de tuin als een letterlijk verlengstuk van het huis zag. Gemetselde, getimmer de en geplaveide muren kamers en gangen waar alleen het dak aan ontbrak, gaven een duidelijke structuur aan. Het p1antmateriaal speelde hier een sterk ondergeschikte rol. Een afgezwakte versie van deze architectonische benadering vindt men terug in de nederlandse vi11a-tuinenin de vorm van strakke taluds die het huis als op een presenteerblaadje aanboden. Strakke grasperken en grintpaadjes werden slechts onderbroken door strakke buxussnoeivormen en rozenstruiken. Deze tuintjes zien er naar uit alsof zij door de architect als "service van de zaak" standaard bij het huis geleverd werden, zonder aanzien van plek, huis of gebruiker. De nieuwbakken villabewoners wisten misschien nog niet goed raad met een tuin, die ze vroeger in de stad niet gehad hadden. Een tuinman moest de perkjes maar aan kant houden. Tuinieren begon met de ogen, zoals het jongetje dat, handen op de rug aandachtig naar een b1oemenborder keek. Op zijn moeders vraag wat hij toch deed sprak hij: "Ik tuinier". "Maar je doet toch niets?" "Papa zegt ook altijd dat hij tuiniert als hij zo staat". Maar in de loop der decennia zijn ook de villabewoners met hun handen gaan tuinieren, een verschijnsel dat gelijk op lijkt te gaan met de belangstelling voor de omgeving in ruimere zin - in dit ge val Bloemendaal met o.a. zijn villaparken. Die belangstelling houdt bezorgdheid om de veranderde omgeving in, zoals de verdere opdeling van oude villapercelen of de vervanging van oude "kasten" door nieuwe meergezins woningen. Toch zijn deze veranderingen oppervlak kig en vooral van esthetisch karakter vergeleken bij de structu rele veranderingen op het landschappelijke en sociale vlak die de bouw van de oorspronkelijke villa-parken met zich meebracht. F. van Voorst Vader. 15

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 16