naar de tentoonstelling van pronkbakken hyacinthen op de tuinen van de Fa. Krelage kwamen kijken. De Hr. Krelage was een der oprichters van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur en hij was het, die in Haarlem een "Beurs" op richtte Door de eeuwen heen is. er veel in het vak veranderd. Niet alleen zijn er vele soorten verdwenen, doch door intensief pionieren zijn door kruisen van soorten ook weer vele nieuwe soorten ontstaan. Zo kunnen we momenteel genieten van de pracht van de bekende rode Apeldoorns en de rood-wit gekleurde Lustige Witwes. Momenteel is de bloembollenteelt praktisch verdwenen uit Overveen. Slechts een enkel bedrijf nog wel met een bekende klank is er over gebleven. Elders in de Gemeente vinden we nog telers in Vogelen zang, waar, dankzij de firma's Roozen, Verdegaal, Heemskerk en van Haaster e.a. we nog ieder voorjaar kunnen genieten van de fleurige velden en bij slecht weer in de kassen van de showtuin van de Fa. Roozen Door de stadsuitbreiding van Haarlem verdwenen de bollenvelden langs de Julianalaan (fa. Eldering), aan de Zijlweg (fa. Roozen en Bijvoet) en op het oudste terrein "Rolland", bouwde men het Ramp 1aankwartierwaardoor vele kwekers elders hun heil moesten zoeken. De verplichte evacuatie in de Tweede Wereldoorlog gaf de kwekers tussen Ramplaan en Houtvaart de doodklap. Met de bollenvelden verdwenen ook de typische bollenschuren, lan ge smalle stenen en ook wel houten gebouwen, meestal bestaande uit 2 verdiepingen. Zij hadden vele smalle ramen en velen open slaande raamdeuren. Een dergelijke schuur staat er nog tegenover het Marinehospitaal langs de spoordijk Haarlem-ZandvoortEen zuiver voorbeeld is het niet. Achter de Ramplaan staat nog een bouwval van een dergelijke bollenschuur. Na 1930 wordt Overveen niet meer genoemd als bloembollenplaats. De meeste kwekers zijn naar andere plaatsen vertrokken, hetzij naar de nieuwe bollenstreek Heemstede en zuidelijker, hetzij naar de "Noord", omgeving Breezand. De bloembollentijd is nog slechts een herinnering voor Overveen. LvEmmerik 22

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 23