zijn hedendaagse opvolgers en het is dan ook duidelijk dat er vele handen nodig waren om al dit werk te verzetten. De zes zoons en twee dochters uit het gezin Rutte hebben dan ook allen meegewerkt in de zaak, terwijl er soms ook nog vier man/vrouw vreemd personeel was De tweede wereldoorlog vormde een heel aparte episode in het be staan van de firma. Wel was het nog mogelijk om in 1942 de winkel geheel opnieuw te laten betimmeren. De inrichting die er nu nog is, stamt uit deze tijd. De kassa, toen hypermodern, nu bijna een monument van industriële archeologie, is echter al tien jaar ouder, evenals de electrische koffiemolen. Koeling vond destijds plaats in een echte ijskast met stavan ijs van de IJsvries uit IJmuiden. In de loop der jaren werd het steeds moeilijker de klanten van het nodige te voorzien. De distributie met bijbehorende administratie en opplakken van de bonnen bracht de familie tot wanhoop; dit nog afgezien van het feit, dat het ondanks de ingeleverde bonnen niet mogelijk was om voldoende voorraad voor zelfs maar één week toege wezen te krijgen. Eens moest To met haar broer met paard en wagen (van de schillen boer) via de pont van Buitenhuizen naar Zaandam om bij Verkade zelf de kisten met voorraad beschuit op te halen. Aan het eind van de oorlog waren de vakken waar vroeger hondenvoer en noten lagen, gevuld met tulpebollen, de enige toen nog verkrijg bare delicatesse. De winter van 44-45 was ook de Bloemendaalse- weg "Sperrgebiet" en de winkel tijdelijk gevestigd in een garage van een bevriende klant aan de Julianalaan in Overveen. Geleidelijk aan verlieten de zoons de ouderlijke woning en bleven vader en moeder met To en Tonia over. Misschien had één van hen wel een ander beroep willen kiezen, maar dat kwam er gewoon niet van en het was dan ook haast vanzelfsprekend, dat zij vanaf 1957 de zaak overnamen, toen vader Rutte in ruste ging. Aanvankelijk werd er wel over moderniseren gedacht, maar in de loop der jaren begon men steeds meer oog te krijgen voor de charmes van de ouderwetse kruidenierswinkel. De inrichting en persoonlijke ser vice zijn dan ook het handelsmerk van de dames Rutte. De service ging zelfs wel eens zo ver, dat de thuisbezorgde capucijners door To in de pressurecooker werden gedaan, zodat ze gaar waren als mevrouw thuiskwam! Zelf hadden ze echter ook een specialiteit: het verzorgen van kerstpakketten en manden voor relatie-geschenken. Het maken hiervan gaf behalve goede inkomsten ook veel voldoening. Met genoegen denken ze terug aan al die fleurige pakken klaar voor verzending in hun huiskamer. Om een dergelijke zaak te drijven moet men echter dag in, dag uit van 's morgens vroeg tot 's avonds in de weer zijn. Ook To en Tonia begint dit zwaar te vallen. Vandaar het besluit om per 1 januari a.s. te stoppen. Hun liefste wens, iemand te vinden die de zaak overneemt, ging tot nu toe niet in vervulling. We wensen hun toe, dat het desondanks mogelijk zal zijn in het Gelderse van een wel verdiende rust te gaan genieten. H. van Voorst Vader - Duyckinck Sander. 6

Ons Bloemendaal | 1984 | | pagina 7