EEN NIEUWE UITGAVE GRENSPAAL MR. ENSCHEDÉPARK VAN ERFENIS TOT STUDIEBEURS de fundatie van de vrijvrouwe van Renswoude te Delft; opleiding van wezen tot de "vrije kunsten" in de 18e en 19e eeuw; de fundatiehuizen; bursalen in de 20e eeuw Dit boek is een gezamenlijke uitgave van deze fundatie en de His torische Vereniging Holland. De fundatie ontstond in 1756 uit een legaat van de vrijvrouwe van Renswoude met de bedoeling begaafde doch kansarme wezen een prak tische opleiding te geven. Het boek bestaat uit 3 delen: Deel 1: Mevr. Dr. E.P. de Booy zet uiteen hoe deze instelling uit groeide tot opleidingsmogelijkheid voor een breed scala van technische en artistieke beroepen. Ze laat zien hoe progressief deze vorm van onderwijs was. Deel 2: J. Engel beschrijft in samenwerking met W.V.J. Freling de bouw en inrichting van de verschillende Delftse behuizingen van de fundatie Deel 3: De wettelijke regeling van het middelbaar en hoger onder wijs bracht verandering. In dit deel laten J. Engel en W.H. van 't Hoogerhuijs zien hoe de regenten erin geslaagd zijn het kapitaal van de fundatie blijvend aan te wenden voor onderwijsdoeleinden. De Historische Vereniging Holland houdt zich bezig met de beoefening van de geschiedenis van het voormalig gewest Holland voor zowel beroeps- als amateurhistorici. Zij publiceert hiertoe onder meer de reeks Hollandse studiën. Dit boek is deel 15 in die serie. Het boek kan worden besteld bij de secretaris-rentmeester van de fundatie, L.P. van der Gaag, Buitenwatersloot 316, 2614 GR Delft. De kosten bedragen f.50,-- f.5.50 verzendkosten. (voor leden van de Historische Vereniging Holland gelden speciale prij zen In ons vorige blad (9e jaargang nr.l) drukten wij een foto af van een grenspaaltje in het Mr. Enschede-park met daarop de letters d N Wij vroegen wie ons informatie kon geven over de herkomst van dit paaltj e Wij kregen hierop twee telefoontjes met beiden dezelfde informatie. Zowel de heer Dijkstra als de heer van Ommeren dachten dat de letters op het paaltje verwezen naar de familie de Neufville, die van 1816 tot 1884 Mariënbosch bezaten. Op de fraaie herdruk van de kaart van Nautz (zie elders in dit blad) valt de naam de Neufville als bewoner van Mariënbosch af te lezen. Wij zijn beide heren zeer dankbaar voor hun informatie. AvdVdV 26

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 27