Tijdens de Tweede Wereldoorlog is de renbaan nog eenmaal gebruikt door de duitse autoriteiten. De bevelhebber van de duitse bezet tingstroepen schreef een concours-hippique uit van 10-12 Oktober 1941. Onder de gasten bevonden zich de Rijkscommissaris Dr Seyss- Inquart en de S.S. Po1izeiführer Rauter en nog vele andere hoge duitse militairen. Onmiddellijk na dit festijn liet de heer C.H. Laan, eigenaar sinds 1940, de renbaan omploegen en begon er graan op te verbouwen. Ook de tribune en het café werden gesloopt, alsmede in het bos het paviljoen met het torentje. Dit paviljoen werd verbouwd tot bungalow. Het huis van de vroe gere directeur werd gedeeltelijk gesloopt en het gesloopte materi aal werd gedeeltelijk gebruikt voor de bouw van een woning aan de Voge1enzangseweg 41 a. Het andere gedeelte van het landgoed, dat van de heer Dolleman, werd tot zijn dood op 26 Februari 1940 door hem bewoond. Mevr. de Weduwe H.H.M. Do11 eman-Fock bleef nog tot December 1940 en na haar vertrek werd het huis verhuurd en sinds dien tot de sloop in 1955 hebben diverse gezinnen daar gewoond. In 1954 verkochten de erven Dolleman dit gedeelte van het landgoed aan de N.V. Cacaofabriek "De Zaan" te Koog-Zaandijk. Tot het landhuis behoorden toen nog het herenhuis met erf en siertuin, een complex gebouwen, waarin twee woonhuizen, twee ga rages, diverse paardenboxenstalling, bergplaatsen en zolders, alsmede moestuin en boomgaard, kassen, bosgrond, waarin een ijs kelder, benevens een binnen- en buitenweide. In verband met de slechte toestand van het herenhuis werd op verzoek van de nieuwe eigenaars, door het gemeentebestuur, ondanks de historische waarde van het gebouw, toestemming tot afbraak ver leend. Voorjaar 1955. Op dezelfde plaats van het oude huis verrees nu een nieuw modern landhuis, gebouwd naar het ontwerp van de Amsterdamse architect DRomeyn Op verzoek van het gemeentebestuur liet de directie v-an de Cacaofabriek - de heer Huisman - aan de buitenzijde van dit nieuwe huis een gedenksteen inmetselen, waarop voorkomt een afbeelding van het oude huis Woestduin met de vermelding: "In de jaren 1832-1845 had de schrijver Jacob van Lennep op "Woestduin" zijn zomerverblijf." Circa 1970 werd dit gedeelte van Woestduin wederom verkocht, nu aan de heer Eymert Teekens, eigenaar van een aantal supersla gerijen. De heer Teekens is een paardenliefhebber. Onder zijn be heer worden de vervallen stallen opgeknapt en vóór zijn villa kwam een zogenaamde afrijbaan voor de paarden. De terreinen van de oude renbaan zijn inmiddels eigendom ge worden van de Provincie Noord-Holland. Deze terreinen zijn nu voor het publiek opengesteld zodat iedereen kan genieten van de mooie natuur, eens het mooiste duinterrein van Vogelenzang. Bronnen Het leven van Mr Jacob van Lennep door Jhr Mr M.F. van Lennep. Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis, door P. Hoekstra. Woestduin, artikel van mevr. Sterck, in Jaarboek Oud-Haarlem 1944/ 1945 BloemendaalLanen en wegen, van Mej. A.M.G. Nierhof, blz. 220 e.v.. 12

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 13