Een instructief plantsoen met "Onkruid" in zijn natuurlijke omge ving moest het dus worden. Thijsse zelf omschrijft "onkruiden" in zijn gelijknamige boek als "elke plant die uit zichzelf komt groei en op plaatsen waar bij haar niet begeeren te zien, plaatsen waar voor wij een bepaalde bestemming hebben") Hieruit volgt al di rect, dat wanneer de Hof "een beeld moest geven van de plantenwe reld der duinen, zoowel van het droge duin, als van de duinpias en duinmoeras en liefst ook zoowel van het kalkarme duin als van het X X kalkrijke") er wel degelijk ingegrepen moest worden door de mens. "Van nature" is het terrein van de Hof n.l. het kalkarme binnen- duin; de andere biotopen moesten kunstmatig gecreëerd worden. Ver schillende hoveniers hebben zich met veel liefde en deskundigheid van die taak gekweten. Typerend voor Thijsse is zijn waardering voor de onkruiden "taaie strijders om het bestaan, met velerlei bewapening;...bandieten", die hij met groot genoegen beschrijft en "de eer geeft, die hen toekomt"! Omstreeks 1930 ging Thijsse met pensioen. In "zijn" Hof was hij nu bijna dagelijks te vinden. De planten, struiken, bomen en bijbeho rende fauna floreerden prima. Stilletjes zat Thijsse dit alles van af een bankje waar te nemen of hij keek mee met jonge en oude be zoekers, legde uit wat er nü weer nieuws of bijzonders te zien was. "Het kriel van de Montessori-klasse" zag Thijsse het liefst van alles XX J.P. Thijsse, Onkruiden, Naarden z.j. pag. 6/ pag.7 J.P. Thijsse, Een jaar in Thijsse's Hof, Amsterdam, 1946, pag.7 19

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 20