Met de financiën ging het helaas minder goed. Eind jaren '30 had men de gevolgen van de grote wereldcrisis in Nederland nog niet overwonnen. Ondanks een verhoging van de jaarlijkse gemeentesub sidie van f.1000,- naar f.1500,-, bleef de Hof met tekorten worste len. Thijsse voelt dit bijna als een persoonlijke last en schrijft: "Dat is in het bijzonder voor Thijsse heel pijnlijk, want hij doet toch zoo zijn best!") en dat, terwijl zijn devies "Onbe kommerd" was. Intussen brak de tweede Wereldoorlog uit en werd de toestand steeds nijpender, de druk van de bezetting steeds zwaarder. Thijsse was de 75 ruim gepasseerd. Onder deze omstandigheden moest hij halver wege de oorlog, in 1943, het voorzitterschap overgeven aan een j ongere X X Wie was deze jongere? J.W. Wichers (1897-1961)) Al eerder was Wichers Thijsse opgevolgd als leraar aan het Kenne- mer Lyceum. Wichers had in Leiden biologie gestudeerd, woonde op kamers in Haarlem, en was in de jaren '30 medeleider van het jongensinternaat "Uthem" aan de Koepellaan. Hier woonden jongens wier ouders bijvoorbeeld in Indië zaten. Wichers kwam veel bij de Thijsses thuis en het enthousiasme voor de Hof werd bij hem gewekt. Het is de grote verdienste van Wichers geweest, dat hij in '43 de fakkel van Thijsse heeft overgenomen en deze in de moeilijke oor logsjaren en ook in de jaren daarna brandende heeft weten te hou den. Thijsse heeft de bevrijding niet meer meegemaakt en overleed in januari 1945. Samen met tuinman Jansen heeft Wichers de Hof voor aanslagen van buitenaf weten te behoeden. Houtdieven waren steeds op pad en als een Cerberus hield Jansen de wacht; na mei45 zelfs met een jachtgeweer! Het viel niet mee onverlaten buiten de Hof te houden, want in de loop der jaren was het hek rondom prac- tisch geheel verteerd. Een van Wichers' eerste taken na de oorlog was dan ook de finan ciële toestand weer enigszins te saneren. Wichers, die van 1943 tot 1959 zowel voorzitter als secretaris te gelijk was, wist de vooroorlogse grote donateurs weer te interes seren en zette een grootscheepse bedelactie op touw voor het her stel van het hek. (Daarvoor was gedurende een aantal jaren het toen gigantische bedrag van f.2000,- per jaar nodig! Als gemeenteraadslid wist hij de gemeentelijke subsidie veilig te stellen en te verhogen. Om de kosten te drukken, bracht hij zelf per fiets brieven en bij Hemelsoet gedrukte jaarverslagen rond. Scherp hield Wichers daarbij steeds de functie van de Hof in het oog, zoals Thijsse die had geformuleerd: het moest zijn en blijven een instructieve tuin omde planten en dieren van Kennemerland in hun natuurlijke samenhang te bekijken. Het moest uitdrukkelijk geen wetenschappelijke hortus botanicus zijn; vandaar dan ook de in het Nederlands gestelde naambordjes bij de planten. Uit, Een jaar in Thijsse's Hof, o.c., pag 7. Over de periode Wichers staat niet veel te boek, vandaar dat ik dankbaar gebruik gemaakt heb van de mondelinge mededelingen van Wicher's zoon drs H.J. Wichers en van de huidige voorzitter drs W.J. Holthuizen. 20

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 21