(VAN) NUYSSENBURG Hui. s_en_Ge s lacht^ Aanleiding Onder deze titel verscheen in september j.l. een bescheiden pu blicatie van mijn vrouw en mij: bescheiden van omvang: 35 pagina's; bescheiden van oplage: 150 stuks; bescheiden van uitvoering: offset met vele zwart/wit tekeningen, kaarten en foto's; bescheiden van doelstelling: een beeld scheppen van het geslacht Van Nuyssenburg, waarvan de telg, Diderick genaamd, een kastee1-achtige hofstede bouwde rond 1585 op het gebied, waar thans nieuwbouw wordt en is gepleegd, begrensd door Oosterduinweg, Munterslaan, Houtvaartkade en De Waal Malefijt- laan, bekend onder Oosterduinp1an III. Wij wilden ook over het huis als gebouw zoveel mogelijk weten. Waarom? Omdat wij in genoemd bouwproject een huis hadden gekocht en ons afvroegen, wat daar vroeger gestaan zou hebben. Wij doken er enthousiast in; werden steeds enthousiaster door de medewerking van velen; wij werden zelfs zó enthousiast, dat wij besloten ons nieuwe huis "Nieuw Nuyssenburg" te noemen. De publicatie kreeg veel publiciteit. De redactie van "Ons Bloe- mendaal" nodigde ons uit een samenvattend verhaal te schrijven. Wij honoreren deze uitnodiging graag. Historische periode. Jonkheer Diderick (Dirk) van Nuyssenburg werd geboren in 1558 te Dordrecht en overleed in 1626 op zijn van zijn moeder geërfde "buiten" Zuidewijn te Sprang-Cape11e in Brabant. Diderick leefde dus in de cultureel interessante tijd van de vroeg renaissance 1400 - 1600) en in de politiek roerige tijd van de 80-jarige oorlog (1568-1648). Ruimtelijke situering. Met behulp van vele bronnen is redelijk nauwkeurig vast te stellen waar het grondgebied, behorende bij de hofstede Nuyssenburg, was gelegen. Moeilijker is het aan te geven, waar de hofstede Nuyssen burg als gebouw - woonhuis met schuren en stallen - precies heeft gestaan Het landgoed Nuyssenburg was gelegen in Aerdenhout. Deze naam be tekent: de Andere Hout, d.w.z. een gedeelte van de grote Hout, door een veenstrook van deze gescheiden. Het grondgebied, behorende bij de lustplaats Nuyssenburg, heeft gelegen tussen de huidige Oosterduinweg (toen Neerwech en later Buurweg geheten) de huidige Munterslaan, de huidige Houtvaart en een deel van de huidige De Waal Malefijtlaan Aan de westzijde van de Oosterduinweg werd het grondgebied van Nuyssenburg begrensd door Spiege1enburghet domein van Lourens Janss. Spiegel (1575-1623). Lourens Janss. Spiegel en Diderick van Nuyssenburg waren dus enige tijd buren. Het huis van Spiegel moet gestaan hebben aan het zuideinde van de Oosterduinwegtegenover de Schulpweg. (Ongeveer op de plaats, waar nu de Clematislaan ligt, heeft tot 1920 nog een boerderij gestaan, behorende bij Spiegelen- burg 24

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 25