den met het jaartal 1568 erop. Dat wijst er op, dat er op de Nuys- senburggrond een boerderij of een andere woonstede heeft gestaan vóór Diderick zich daar vestigde. Aan het einde der 16e eeuw kwam het gebruik in zwang, dat vermogende poorters zich gingen vestigen op het platteland, buiten de veilige muren van de stad. Als men zich dat financieel kon veroorloven, waren er nauwelijks nog strategisch-mi1itaire overwegingen aan te voeren om het niet te doen. Immers de middeleeuwse partijtwisten waren uitgewoed. Het was op het platteland in beginsel even veilig als in de stad. Een der eersten - gevolgd door vele Haarlemmers en Amsterdammers - die een hofstede stichtte was Diderick van Nuyssenburg. Hij sticht te een huis met opstallen in renaissance stijl. Tekening In 1730 maakte Cornells Pronk een tekening van Oud Nuyssenburg. Deze tekening is opgenomen in het schetsboek van Cornells Pronk, dat in het bezit is van het Rijksprentenkabinet in Amsterdam. Bedoelde tekening is heel vaag. Afdrukken is vrijwel onmogelijk. Een foto van het origineel is in ons bezit. Hieronder treft men een bijgewerkte tekening aan. f' I Oud Nuyssenburg, getekend door Cornells Pronk in 1730 (bijgewerkt) Spoedig na de bouw werd overgegaan tot uitbreiding van de terreinen. Op 24 augustus 1588 verkochten Gasthuismeesters van St. Elisabeth te Haarlem aan Dirck van Nuyssenburg twee morgen land in Overveen, gelegen naast zijn eigendom en verder belend: ten oosten aan de Houtvaart, ten westen aan de Buurweg en ten zuiden aan de terreinen van Mr. Dirck van Beeckesteyn. Waarschijnlijk werd van dat land het fraaie park met singels, fon teinen en een doolhof gemaakt, waarover in de verkoopacte wordt gesproken. Op Nuyssenburg overleed de eerste vrouw van Diderick. Hij hertrouw- 27

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 28