OUDE(RE) BLOEMENDALERS VERTELLEN. Bij alle zaken waar "Ons Bloemendaal" zich voor inzet, zoals het behoud van het karakter van ons cultureel erfgoed, blijkt maar al te vaak hoe belangrijk de herinneringen zijn van onze oudere mede-Bloemendalers De redactie heeft daarom besloten een vaste rubriek in te voeren, waarin oudere inwoners de lezers meenemen in de tijd en hen laten genieten van vaak interessante, leuke of dierbare herinneringen. Aan het woord was Mevrouw A. Wijsman-Laan, 95 jaar oud. "Wij woonden in Wormerveer, maar iedere zomer trokken wij naar Bloemendaal waar ons "zomerhuis" stond. Het was een feest om daar naartoe te gaan en Bloemendaal was voor ons een klein para dijs. Wij woonden dan in een huis aan de Zomerzorgerlaan, waar Henriëtte Roland Holst ook nog gewoond heeft, en wat later een militair tehuis werd. Ook de dagschool van de meisjesschool "Het Kopje" is er nog in geweest. Waar nu Albert Heijn staat, stond Hotel "Welgelegen" en later stond op die plaats de katholieke kerk. Hartelust is trouwens ook nog hotel geweest. De dorpstraat bestond toen nog helemaal niet. Je had er alleen slager Kohier en een smid annex ijzerwinkel Hogenbirk en het winkel tje van Kaatje Kohier in garen en band. Zij trouwde later met Dirk Houtgraaf. Kaatje kon goed schieten en was lid van de schiet vereniging. In haar winkeltje hingen foto's boven de toonbank van haar prestaties. Achter "Welgelegen" stond een boerderij, waar oude paarden stonden. Het rijtje kleine huisjes stond er wel al en verder was er Böttger aan de overkant. Aan de Zomerzorgerlaan stond het huis "Eben Hae- zer" en een weeshuis. Het huis waarin wij woonden was een houten huis en had geen water. Met een kruik gingen wij daarvoor naar Haarlem waar een pomp met drinkwater stond. Het was zelfs duinwater. Ook gingen wij per ezelwagen naar school in de Jacobijnestraat, totdat door Mevr. Stoop de B1oemendaa1se School Vereniging werd opgericht. Uhlenhake was het eerste Hoofd van de B.S.V. en later kwam er Wilson. Je had er ook twee klassen voortgezet onderwijs, maar dat leek naar niks Ik ging later naar kostschool; maar wat deed je vroeger als meisje? Eigenlijk niets, je zat te wachten op een man! Toen ik ongeveer 10 of 11 jaar oud was verhuisden wij naar het Halve Maantje aan de Lage Duin en Daalseweg, naar Huize "Duinhof". Aan het Halve Maantje stonden toen slechts "Dalhoeve", het Cha- lêtje, de stal van Hintzen en de stal van Vissers van Hazerswoude. Deze tot huis verbouwde stal heet nog steeds "De Ruivenhoek"waar uit blijkt dat er paarden stonden. Wij gingen er wel eens heen, want behalve paarden stond er ook een draaimolen. Die was bestemd voor het jaarlijkse feest voor alle kinderen van het dorp, wat werd gegeven door de "vrouwe van Hazers woude. Deze titel was erbij gekocht door haar- overleden - echtge noot, Visser. 31

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 32