INVENTARISATIE KLEINERE MONUMENTEN Aansluitend aan vorige publicaties over het belang ook kleinere monumenten in onze gemeente te inventariseren bereikte ons het officiële verzoek van het gemeentebestuur om te helpen een lijst aan te leggen van alle monumenten, géén gebouwen zijnde, die in aanmerking komen om beschermd en bewaard te worden. Op de oorspronkelijke gemeentelijke monumentenlijst prijkten namelijk naast kerken, villa's, landgoederen, boerderijen, ble- kerswoningen e.d. vele kleinere of "andere" monumenten, zoals hek ken, grens- en stoeppalen, bruggen, uithangborden, waterpartijen en gevelstenen. Enige tijd geleden is er na uitvoerig onderzoek en overleg tus sen "Ons Bloemendaal" en de Gemeente, gesteund door een deskundige advies-commissie een nieuwe bijgewerkte ontwerp-monumenten1ijst tot stand gekomen, waarop echter uitsluitend gebouwen voorkomen. Het ligt dus voor de hand dat er een aanvullende lijst moet koemen, waarop alle monumenten/niet-gebouwenvermeld worden. Aangezien het verzoek van de gemeente goed aansluit bij onze eigen plannen om de kleinere waardevolle zaken te inventariseren, hebben we ons bereid verklaard deze zaak uit te werken. Maar.om deze klus goed en binnen redelijke tijd te klaren zijn meer mensen nodig dan er in het bestuur van onze Stichting op dit moment beschikbaar zijn. Wij zijn al begonnen die donateurs van wie wij weten dat ze bereid zijn in voorkomende gevallen werkzaamheden te verrichten te benaderen, maar wij hebben het gevoel dat er vast veel meer mensen zijn die graag mee willen doen. In de praktijk is bovendien gebleken dat het gemakkelijker èn gezelliger is om met zijn tweeën op pad te gaan, vandaar dat wij op deze manier een beroep op U, lezers, doen te helpen onze gemeen te systematisch "af te grazen". Het is de bedoeling de Gemeente te verdelen in wijken en deze wijken te laten onderzoeken bij voorkeur door mensen die in of dichtbij deze wijken waren en dus op de hoogte zijn van allerlei bijzonderheden in hun omgeving. Voorafgaand aan het onderzoek zal er een gezamenlijke werkbe spreking zijn en tijdens het onderzoek zal er regelmatig contact gehouden worden. Hoe belangrijk het is interessante zaken goed te inventariseren, is in het verleden al dikwijls gebleken wanneer bij veranderingen of sloop waardevolle voorwerpen ineens verdwenen of vernietigd wa ren. Bijvoorbeeld bij de sloop destijds van het gebouw van de "Sierkan" in Haarlem op de hoek van de Zijlweg. Te laat realiseerde men zich dat er zo'n leuk tegeltableau in de gevel zat. Een af spraak met de sloper liep op het allerlaatste moment mis door een misverstand. Had men wat meer tijd gehad om vantevoren te overleg gen, dan was het wèl gelukt, want de bereidheid bij de sloper was er wel degelijk. Vandaar het belang van een goede, uitvoerige inventarisatie. Niet omdat alles altijd voor de eeuwigheid bewaard dient te worden, maar opdat wij in voorkomende gevallen tijdig kunnen handelen, tij dig kunnen redden, öf fotografisch kunnen vastleggen, wat soms door omstandigheden verdwijnen moet. Wie kan ons helpen onze opdracht op verantwoorde wijze uit te voeren? 3

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 4