Op 1 mei van dat jaar wordt de eerste steen gelegd, op 22 mei vol gen de plaatsing van de hoeksteen en de zegening van de fundamen ten door mgr. Van Vree. Teneinde verdere fondsen te .verwerven voor de financiering van de bouw richtte het kerkbestuur zich tot de parochianen met een op roep van Pastoor Schoonderbeek om te komen tot een kerkveiling van bloembollen. De eerste veiling, op 18 april 1856, bracht f.3.556,- op. Bij latere veilingen werd dit minder en tenslotte kwam er in Overveen een eind aan dit gebruik. Het idee van zon kerkveiling schijnt later in andere gemeenten in de omgeving van Overveen te zijn nagevolgd. Nadat op 2 augustus 1-856 de torenspits geplaatst was en de 700 kilo zware klok was opgehangen, naderde het moment dat de kerk door de bisschop kon worden gewijd. Van de wijdingsplechtigheid, die plaats vond op 24 september 1856, bestaat een fraai schilderij van de Amsterdamse schilder Reinier Craeyvanger. Wat daarin opvalt is dat de communiebank, de preekstoel en de kerkbanken dan nog ont breken. De kerk wordt toegewijd aan Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ont vangen In 1859 ontwerpt Molkenboer ook een nieuwe pastorie, die vervolgens door P. Rijnierse en Zn. voor f.15.133,- wordt gebouwd en op 5 juni 1860 wordt opgeleverd. Deze pastorie is nog steeds als zodanig in gebruik Enkele jaren later tenslotte krijgt Molkenboer nogmaals een opdracht van het kerkbestuur en wel voor het ontwerpen van een grafkelder voor de bisschoppen van Haarlem, vastgebouwd aan de kerk. De vol tooiing van de bouw ervan, in october 1864, heeft hij echter niet meer beleefd. ff? -,-r .far*--»?f'P Ki .r-»;,w I Schets kerk en pastorie van pastoor Hodenpijl. 13

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 14