Tenslotte levert de mens een belangrijke bijdrage tot de bodem vorming. Zeker in een land als Nederland waar menselijke bewoning lang niet overal vanzelfsprekend is, heeft men al sedert eeuwen de bodem gemanipuleerd. "God schiep de wereld, maar de Nederlanders etc. Het wordt een gemeenplaats, maar we hebben onze aanwezigheid wel altijd doen gelden. Al vanaf de vroege middeleeuwen hebben terpen en dij ken de natuurlijke evolutie van de bodem beinvloed. Roofbouw en overbegrazing leidden respectievelijk tot verzuring en erosie. Eeuwenlange bemesting van akkerland resulteerde uiteindelijk in hogergelegen eerdgronden aarde=tee1aardeDoor ontgrondingen in laagveen gebieden ontstonden plassen met zandige bodem. In duingebieden bleven na afgraving de geestgronden achter. Elk van deze nieuwe grondsoorten bood levenskansen aan een ander grondge bruik, een andere plantengemeenschap. Intussen worden de stukjes Nederland die nog nooit op de schop zijn. geweest steeds schaarser... In het industriële tijdperk heeft het soort verandering dat de mens aan de bodem toebrengt geheel andere vormen aangenomen. Onder fabrieksterreinen, benzinestation en particulier olietanks hebben zich onvermoede olie- en mineral envoorraden opgehoopt. Nu al zijn de uiterlijke kenmerken van een vergiftige bodem waar neembaar: een afgezette gifwijk of een Griftpark/Gifpark" in Utrecht, voorzien van leuzen, afstervende bossen en een verminde ring van soortenrijkdom of door overbemesting uitgespoelde en dichtgeslagen akkers. Een gifatlas van Nederland waarop de vergif tigde plaatsen zijn aangegeven bestaat al en moet voortdurend wor den bijgewerkt. Hoe lang nog voordat de Stiboka, die immers ook kunstmatige eerdgronden en namen van ontginningen (cope, laar) aangeeft, deze recente veranderingen in de bodem in haar kartering doorvoert? De cirkel is rond, terug naar het kleine: beraadt U tweemaal voordat U Uw tuin ophoogt met grond van on bekende herkomst. Feyna van Voorst Vader. x) Stiboka: Stichting voor Bodemkartering - Bodemkaart van Neder land Wageningen 1973. x 2Wilde Planten, deel I, p. 212 e.v. - Natuurmonumenten. 19

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 20