DE RIJP, EEN HERINNERING In onze rubriek "Oude(re) Bloemendalers vertellen"is thans aan het woord Mevrouw D. Rouwens, 80 jaar oud, oud-onderwijzeres van de Bloemendaalse Schoolvereniging. Zij heeft haar herinneringen over verschillende plekjes in Bloe- mendaal in dichtvorm opgeschreven, waarvan wij er hier één afdruk ken: "De Rijp" in onze herinnering als buitenplaats nog wel bekend: hier volgt in vogelvlucht het een en ander daaromtrent. We gaan dan terug vanuit het heden naar wat eens was tot in een ver verleden. De naam de Rijp leeft voort in een verzorgingsflat. Deze werd dicht bij de hoek van de Rijperweg gezet. (1962) Huize de Rijp stond indertijd statiggebouwd in 1893) temidden van het park tijdens mijn jeugd. Er was een gazon, een perk met bloemen - en alom een prachtig bos, naar het mij heugt. Daar woonde met zijn gezin de Heer Ing. Adriaan Stoop. (1897-1935) Hij stichtte een school en ook Stoops Bad. Meerdere instellingen ontvingen steun van deze filantroop. De Rijp's theekoepel heeft sinds 1788 de tijden doorstaan. (Dankzij restauratie Men had vandaar uitzicht over Haarlem en heel de omgeving, In de verte weilanden -;nabij bevond zich het bosrijke Buiten; Welzeker bij zonnig weer een stralende beleving. Bovendien bood het theehuis ook vrolijk vertier: immers reden er rijtuigen en deftige equipages voorbij. Ja, soms..., op weg zijnde naar "Kraantje Lek", een Jan Plezier. Het ijskeldertje, reeds eeuwen oud, (gerestaureerd) prijkt terzijde van de Mollaan. Een koetshuis, stal en huisjes zijn later in de sloop gegaan. Waar eens de Mollaan zich oorspronkelijk bevond, werd deze in 1901 toegevoegd aan de Rijps bos. De natuur legde op dat pad een zeldzaam mooi kleed van welig groeiend mollig mos. De Mollaan verlegd naar waar die nu is diende voortaan het drukke verkeer. De "oude" laan, zoals gezegd, uitzonderlijk mooi, is er niet meer als weleer. 26

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 27