Foto: Fieneke Speksnijder. naalsmuts drie stippelmotsoorten leven, is lechts één ervan algemeen in de duinen aanwezig. Deze vlinder, Yponomeuta cagnellus is zijn wetenschappelijke naam, wordt dan ook aangeduid als de kardinaals mutsstippelmot. De meidoornstippelmot is in het duingebied behalve op de meidoorn, ook hier en daar op de sleedoorn te vinden en elders ook op de pruim LEVENSCYCLUS De kardinaalsmuts- en de meidoornstippelmot hebben slechts één gene ratie per jaar. Van half juli tot ver in augustus worden door de vrouwelijke motten eipakketten afgezet op de eigen waardplant. Ze zijn meestal vlak onder een bladknop of zijtak te vinden. Zo'n ei- pakket bestaat uit 30 tot 80 eieren, die dakpansgewijs over elkaar heen liggen. Reeds na twee weken komen de eieren uit, maar -de minus cule rupsjes blijven onder het schildje van aan elkaar gekitte ei- kapsels zitten om zo te overwinteren. In de eerste helft van april van het jaar daarop, als de knoppen van de voedselplant nog maar nauwelijks zijn uitgelopen, kruipen de kleine rupsjes onder het eikapsel vandaan. Langs de tak kruipen ze naar een dichtbij gelegen bladknop en boren zich daar naar binnen. Slechts een ragfijn spinseltje en het zich niet verder openvouwen van de bladknop verraden hun aanwezigheid. Enkele weken later heb ben de rupsjes duidelijke spinselnesten gevormd in hun voedselplan ten en eind mei, begin juni banen de, inmiddels fors gegroeide, rup sen zich al vretend en spinnend een weg door de struik. Soms zijn er zoveel rupsen in een struik aanwezig, dat deze geheel worden kaal gevreten. Vooral bij de kardinaalsmutsen in de duinen kan men dat regelmatig waarnemen. De herste1capaciteit van de struiken is echter opmerkelijk: nog geen drie weken na de kaalvraat kunnen ze weer vol ledig in frisgroene bladertooi gestoken zijn. Half juni zijn de meeste rupsen volgroeid en gaan zij zich verpop pen. De poppen van de meidoornstippelmoet hangen in kluitjes bijeen in het spinsel. De rupsen van de kardinaalsmutsstippelmot hebben hun voedselplant echter verlaten en verpoppen laag bij de grond in de 6

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 7