't KOPJE 1906-1986 Tachtig jaar geleden werd de Middelbare Meisjesschool "'t Kopje" opgericht: op 2 september 1906, door de dames A. Gratama en F M Kunst De school ging van start met 11 interne en 2 externe leerlingen in een villa aan de Hoge Duin en Daalseweg. De jonge leraressen verschilden zó weinig met de leerlingen in leeftijd, dat het is voorgekomen dat aan één ervan gevraagd werd door een nieuweling: "Zeg, in welke klas zit jij?". Al spoedig kwamen er meer leerlingen en na een jaar werd de dag school gevestigd in het huis, waar later Henriëtte Roland Holst- van der Schalk zou gaan wonen, aan de Zomerzorgerlaan Helaas overleed MejKunst kort na de opening van de school. MejH.J.M.A. Barger werd bereid gevonden om het directriceschap op zich te nemen In 1910 werd het gebouw aan de Koepellaan betrokken, waar 43 jaar lang honderden meisjes een zeer gevarieerde opleiding kregen, met de nadruk op de moderne talen en algemene ontwikkeling en medeleven met minder bedeelden. Zo brachten de leerlingen door bazars te hou den gelden bijeen voor het stichten van de kleuterschool Mlt Kopje" in de Drentse venen. Tijdens de eerste wereldoorlog maakt de school een bloeiperiode door, omdat leerlingen uit het hele land het onderwijs kwamen volgen. Deze meisjes zouden anders zeker voor verdere ontwikkeling naar het buitenland zijn gegaan. De schoolavonden en de tenniswedstrijden werden op het internaat ge houden aan de Hoge Duin en Daalseweg. Onder leiding van Dr Jac. P. Thijsse maakten de meisjes tochten naar het Naardermeer en Texel, terwijl hij ook de biologielessen gaf op school. Door de toeloop van interne leerlingen wordt nog een tweede internaat geopend in 1928: "'t Lage Kopje" aan de Arnoldlaan. Er wordt nu een Litterair Economische Afdeling aan de school verbon den, waardoor de meisjes een einddiploma H.B.S.-A konden behalen. Er komt ook een verandering in de leiding - MejGratama trouwt met Ds De Haan, en in haar plaats komt Mej. H. Barger, zodat 't Kopje nu twee zusters als directrices heeft. In 1928 wordt ook een Bestuur gevormd, waarin o.a. de oud-directrice Mevr. de Haan-GratamaProf. A. Casimir, Mr J. Bierens de Haan en Prof. Mr P.A. J. Losecaat Vermeer zitting nemen. In het herdenkingsboekje bij het 25-jarig bestaan schrijft Prof. Casimir: "Toen de meisjes werden toegelaten tot de jongensscholen, scheen het een ogenblik alsof het middelbaar onderwijs voor meisjes zou verdwijnen. Dit is niet gebeurd. Er blijft behoefte aan een spe cifieke meisjesopleiding en de directrices van 't Kopje zijn er in geslaagd om de school 25 jaar zonder subsidie te leiden." Het einddiploma werd erkend in 1935 en er komt een nieuwe periode van opbloei voor de school, die dan 165 leerlingen telt. Na de moeilijke oorlogsjaren wordt in 1946 het 40-jarig bestaan luisterrijk gevierd met een schouwburgvoorste11ing en een feestweek voor de leerlingen. In dat jaar wordt ook een B-afdeling geopend met een 6-jarige cursus en een erkend einddiploma. Toch wordt er langzamerhand gedacht aan een fusie met het Kennemer Lyceum, die voor beide scholen voordelen kan bieden. De school heeft inmiddels een directeur, de heer J.B. Möllenkamp, die de overleden directrice Mej. Y. Steyns opvolgde. Zij had de taak 3

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 4