EXCURSIE NAAR DE ELSWOUTSLAAN De denk- en zienswijze van Springer en diens opvolgers (rond 1960 en 1970 werd "De Hout" nog tweemaal fors onder handen genomen) lei dde tot meer bloembedden en minder bomen en heesters, maar wat er nog staat mag er wezen. Ik zie af van de mogelijkheid mee te doen aan een speurtocht naar de "Verborgen schat van de Hout", uitgeschreven door de VVV en de plaatselijke middenstand. Te winnen zijn een baar goud, vijf gouden tientjes en vijf vergulde boomblaadjes bij het juiste antwoord op vragen als: "Hoeveel oude linden met takkenbosgroei aan de stam staan er nog op een lijn als restant van de laan die naar het Huis met de Beelden leidde?" De Bomenroute volgend kom ik in de waan dat de oudste eiken, beuken en platanen mij toewuiven en van Zocher zingen. Onwetend van het verleden duwen jonge moeders nieuwe kinderwagens, volgens het ge baande pad Wim Wennekes Onze najaarsactiviteit bestond uit een excursie naar de Elswouts- laan onder leiding van de heer Op 't Hof van Staatsbosbeheer. De heer Op 't Hof zou binnenkort Bloemendaal gaan verlaten; hij vond het dan ook leuk om op de valreep voor zijn vertrek, voor Ons Bloemendaal uit te leggen waarom de bomen op de Elswoutslaan beter gekapt kunnen worden. Een wandeling over de Elswoutslaan zou het beleid van Staatsbosbeheer en de Gemeente Bloemendaal beter doen begrijpen. Op Zaterdag 4 oktober j.l., een prachtige herfstmorgen, verzamel den wij om 10 uur bij het Poortgebouw van Elswout en na een kopje koffie vertrokken wij en liepen nog eenmaal over de "oude" Elswouts laan, die binnenkort er dus heel anders uit zal gaan zien. Het beleid van Staatsbosbeheer is dus een rigoureuze aanpak en een groot deel, vanaf het Poortgebouw, wordt dus helemaal gekapt. Het kappen van alle bomen komt ten goede aan de bomen die dan ge plant gaan worden. Ze kunnen gelijkmatig opgroeien. Ook de verschei denheid kan dan worden opgeheven, want het korte eindje eiken had een storende werking in de laan. Het is zaak om de opbouw van de laan goed in het oog te houden. Er is gekozen voor beuken omdat dit historisch gezien, rekening houdend met de orginele aanleg van Elswout, het meest verantwoord is. Linden zouden misschien sterker zijn, maar deze zouden het "evenwicht" verstoren. De heer Op t Hof legde uit dat de bomen veel hebben geleden onder de verandering van de omgeving. Op het landgoed Elswout zijn een groot aantal zeer grote bomen gekapt. Hierdoor kregen de bomen aan de Elswoutslaan teveel last van wind en licht en ruimte. De grootste boosdoener is toch eigenlijk het verkeer. Al is het misschien maar één aanrijding per jaar - in al die jaren zijn dat dan toch héél véél bomen die schade opliepen en er blijvend letsel aan overhielden. In 80 jaar leverde dat dus minstens 100 schade gevallen op. De honingzwam heeft dan vrij spel en kan zich gemakke lijk ontwikkelen in zo'n boom en dat is dan het begin van het einde. 24

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 16