We keken ook met z'n allen naar de prachtige bruine beuk op het wei.land voor Elswout, waarvan Mevr. de Jong Schouwenburg wist te vertellen dat die geplant werd bij de geboorte van de 3e zoon Borski in 1834. Van de lindenlaan vertelde de heer Op 't Hof dat hij eigenlijk alweer aan een snoeibeurt toe is, maar dat SBB toch nog maar even wacht. Het is zo jammer om deze prachtige laan nu weer te behande len, of moeten we zeggen mal traiteren7 Toch, zo legde Op 't Hof uit, is het belangrijk om een boom goed te blijven begeleiden. Hij wees op de "zuigers" in een boom. Eigenlijk een "tweede top", die zich vormt en daardoor de boom niet meer omhoog, maar opzij groeit, en zodoende de vorm wordt verstoord. Bij een linde kan zich, door het snoeien, eigenlijk iedere keer een boom op een boom vormen. Vaak wordt met de verzorging en ook het snoeiwerk te lang gewacht, waardoor men vaak jaren op achter raakt met de bomen. De ervaring leert, dat bijna alle besluitvorming tot bomen snoeien of rooien enkele jaren te laat plaats vindt. Dit was zo bij de lindenrij, maar ook bij de beuken van de oprit, en wellicht in het verre ver leden ook bij de beuken van de Elswoutslaan Het opschot langs de Elswoutslaan, zoals kleine eikjes, elzen etc. zal ook moeten verdwijnen om "concurrentie" tegen te gaan. Zelfs de twee mooie grote kastanjes bij de ingang van het sluiswachtershuis je zullen om die reden het onderspit moeten delven. Op dit bijzonder mooie plekje bij het bruggetje keken we nog even bedroefd naar die prachtige grote reuzen. Ook het bruggetje zelf kreeg onze aandacht omdat wij ontdekten dat de Gemeente hier, waar schijnlijk in onwetendheid, een groene verf heeft gebruikt bij de laatste opknapbeurt. Het zou crème-wit moeten zijn, zoals alle bruggetjes op Elswout. Misschien heeft de Gemeente nog ergens een goede pot verf staan? De Elswoutslaan gaan nu eind Oktober dicht voor alle verkeer; dan zal met de kapwerkzaamheden worden begonnen. Het resterende gedeelte wordt behandeld en er wordt bodemverbetering toegepast. Ook zal er een wegversmalling komen. Ook in dit gedeelte zullen enkele bomen geveld moeten worden. Bomen die (vooral door de aanrijdingen) te slecht zijn. Door hier en daar een boring te ver richten liet de heer Op 't Hof zien hoe slecht. Hoewel wat bedroefd over het lot van al die natuurlijke pracht, konden wij begrip opbrengen voor dit besluit. De heer Op 't Hof heeft met zijn boeiend verhaal ons meer inzicht gegeven in de problematiek en het wel en wee van ons erfgoed - in dit geval de bomen op de Elswoutslaan. Het is jammer dat hij de gemeente gaat verlaten voor een functie in Friesland. In zijn dankwoord benadrukte onze voorzitter de prettige samenwerking tussen Ons Bloemendaal en Staatsbosbeheer, die mede door zijn toedoen de laatste jaren bestaat. Wij wensen de heer Op 't Hof veel succes in zijn verdere loopbaan en een prettige tijd in Friesland. 25

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 17