DE BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING EN HET KORFBALSPEL In 1901 werd door een aantal inwoners van Bloemendaal het ini tiatief genomen tot de oprichting van de N.V. de Bloemendaalse School Vereniging. Als hoofdonderwijzer werd benoemd Lodewiekes, Alexander, Barth Ulehake. Ulehake werd geboren op 14 januari 1862 in Hoeven in de provincie Noord-Brabant. Hij gaf van 1887 tot 1901 les aan de "Nieuwe School Vereeniging" in Amsterdam. Hoofd van deze school was Cornells Vrij. In de zomer van 1901 ging de heer Ulehake, in gezelschap van Maarten Vrij, broer van zijn voormalige baas, naar het stadje Naas in Zuid-Zweden, om daar een cursus in handenarbeid te volgen. De beide heren volgden in deze plaats tevens een cursus voor spel leiders en leerden daar het tot dusver onbekende spel "ringboll" kennen. Nadat hij. een bezoek aan de Bloemendaalse School Vereeni ging had gebracht schreef de arts Marinus Meijers (de latere vice- voorzitter van de Nederlandse Korfbalbond) in het tijdschrift "Eigen Haard" van 30 augustus 1902 het volgende artikel: Een aardig spel is b.v. het ringbalspel. Het speelterrein is in drie gelijke vakken verdeeld, de spelers vormen twee even grote par tijen, de blauwen en de gelen. In elk der drie vakken komt een ge lijk aantal blauwen en gelen, die het vak niet mogen verlaten. Aan het ene eind van het veld is iets boven manshoogte aan een paal een horizontale ring bevestigd die blauw gekleurd is, terwijl aan het tegenovergestelde eind een gele ring is geplaatst. De par tij der blauwen moet nu trachten, door den bal voortdurend naar elkaar te gooien hem eindelijk daar te krijgen waar het mogelijk is hem door de blauwen ring te werpen. De gelen trachten dat te verhinderen en de bal integendeel in de gelen ring te krijgen. Dit spel wordt door kinderen met de grootste animo gespeeld...., het zou allicht ook bij volwassenen een goede toekomst hebben." In de zomervacantie van 1902 ging één van de onderwijzers van de "Nieuwe School Vereeniging" ook naar Zuid-Zweden om een cursus als spelleider te volgen. Hij heeft de ijzeren hoepel vervangen door een gevlochten korf, waaraan het spel zijn naam te danken heeft. Als op 3 juni 1903 in Amsterdam de Nederlandse Korfbal Club wordt opgericht behoort de Bloemendaalse Korfbal Club tot haar oprich ters. Een lang leven was de Bloemendaalse Club echter niet be schoren, want op 31 december 1906 werd de club opgeheven. In juni 1913 werd de latere voorzitter van de Nederlandse Korfbal Club, S.A. Wilson (geboren 16-11-1885 in Zierikzee) onderwijzer aan de Bloemendaalse Schoolvereeniging. Of hij ooit pogingen heeft ondernomen het korfbal nieuw leven in te blazen in de gemeente Bloemendaal, weet ik niet. Harry Peschar. 27

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 19