INVENTARISATIE KLEINE MONUMENTEN In tegenstelling toch met de installaties in de huizen der stroom verbruikers, die, wanneer zij goed aangelegd zijn en wanneer deug delijke apparaten gebruikt worden, niet het minste gevaar opleveren, kunnen de installaties in de hoogspanningsgebouwtjes wel gevaarlijk zijn wanneer die ruimten door onbevoegde betreden zouden worden. Huisinstallaties zijn zorgvuldig geisoleerd en zoodanig ingericht dat aanraking met blanke onder spanning staande metaaldeelen nim mer mogelijk is. In de hoogspanningsgebouwtjes daarentegen moeten vele ongeisoleerde leidingen en apparaten met blanke metalen onder- deelen toegepast worden, tengevolge waarvan het betreden van deze gebouwtjes door niet ter zake kundigen inderdaad levensgevaarlijk is. Dit gevaar nu wordt nog eens onderstreept door de in de muren ge metselde "Haan" en "Hond". De haan staat daar om zijn waarschuwing uit te kraaien: Mij is dit huis ter bewaking toevertrouwd, geen onbevoegde mag hier binnentreden en aan de andere zijde komt de hond met zijn nog verder strekkende taak: Mij is dit huis ter ver dediging toevertrouwd en ik sta gereed die verdediging op mij te nemen. De haan doet dus een beroep op het verstand en voor degenen die daarvoor niet vatbaar zijn, is er de hond, die niet verder ar gumenteert, doch toehapt. Zooals reeds hiervoor gezegd, is het eigenlijke doel, waarmede de kleurige tegels worden aangebracht slechts versiering en hun be- teekenis als symbool der waakzaamheid zal mogelijk aan velen voor bij gaan. Uiteraard zijn symbolen altijd voor meerdere uitlegging vatbaar, zoodat, als er lezers zijn, die bij de tegels denken aan "de aan kondiging van het licht" en de "trouwe levering" daartegen geen be zwaar is. Ook zijn wij tevreden wanneer zij voor zichzelf het ant woord gevonden mochten hebben, dat een onzer enthousiaste electrisch kokende afnemers gaf bij de beschouwing onzer zwijgende waarschuwers: "De haan kan het niet bekraaien zoo mooi als 't is en de hond kan het niet beloopen zoo vlot als 't gaat." v M Met enige trots hebben we in oktober j.l. een indrukwekkende lijst kunnen toesturen aan het College van B. en W. van Bloemendaal be vattende een selectie van de door een groep vrijwilligers opgespoor de kleine monumenten in onze Gemeente. Een selectie, waarvan wij menen dat deze in elk geval de aandacht, maar als het enigszins kan ook een zekere bescherming van de ge meentelijke overheid verdient. Gedurende enige maanden is er met enthousiasme gewerkt aan deze niet geringe taak door de dames van Doorninck-van Hasselt, Patijn- Bijl de Vroe, Slagter-Wier inga en van der Vuurst de Vries-Beets en de heren Beek, Dijkstra, van Emmerik, van Hemert, Peschar en Schlat- mann Tijdens de speurtochten is onder meer gebleken dat Bloemendaal een indrukwekkend aantal gevelstenen kent van leuk of merkwaardig tot bijzonder mooi en historisch interessant. Datzelfde geldt in min der? mate voor wind- en zonnewijzers, hekken en prieeltjes. Heel uitgesproken geldt het voor de grens- en stoeppalen in onze gemeen te, waarvan de heer Dijkstra al een vrijwel volledige inventarisa tie voor handen had met dikwijls interessante historische aanteke- 29

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 21