DE MAN DIE KWAM AANWAAIEN... De mooie bosachtige omgeving waar wij wonen werd gecreëerd door de vroegere 1andgoedbezittersdie het toen kale duingebied bebosten. Ook anderen hebben op deze omgeving hun stempel gedrukt. Dat waren de mensen die hier het dag-toerisme op gang hebben gebracht. Een van hen die hierin een grote rol heeft gespeeld was Gerrit Hoff- schlag Hij was afkomstig uit Meppel waar hij in 1877 werd geboren. Voordat hij in Bloemendaal kwam had hij de zieltogende grootgrut- terij van Weijnberg in Rotterdam en Amsterdam nieuw leven ingebla zen. In 1924 begon hij met het venten van zelfgemaakt ijs aan de pas aangelegde Zeeweg. Deze handel liep zo goed dat hij besloot bij de ingang van de schietbaan, aan de rechterkant van de weg, een paviljoen te bouwen, dat hij "Duinlust" noemde (foto 1). Hij kreeg zodoende ook de klandizie van mensen die zich hier bekwaamden in het schieten, o.a. de vrijwillige burgerwacht van Bloemendaal. Ook lag het op de aanvoerroute van de dorstige strandbezoekersdie soms, als ze uit Amsterdam kwamen, meer dan 20 km hadden gefietst. In 1930/31 werd "Duinlust" afgebroken en werd door Hoffschlag aan de overkant, in de zogenoemde Berenkuil, een prachtig nieuw paviljoen met speeltuin gebouwd: "Het Witte Huis" (foto 2). Dit paviljoen lag dus links van de weg en misschien was dat er de oor zaak van dat het minder populair bleef dan het voormalige Duinlust. Toch is het "Witte Huis" een begrip geworden in de wijde omgeving. (Jammer dat de nieuwe eigenaar de naam heeft veranderd). Dat Hoffschlag de horeca wel zag zitten bleek al gauw, toen hij op de grond van de Erven Luden bij het "Kopje" van Bloemendaal, toen nog "Koningin Wi1helminaduin" geheten, weer een paviljoen neerzette. Dit gaf hij de naam "Klein Zwitserland" (foto 3). Ook dit werd na derhand afgebroken om plaats te maken voor het nu nog bestaande paviljoen "De Uitkijk". Op het Kopje plaatste hij een verrekijker, zodat de mensen konden genieten van de mooie vergezichten. Deze verrekijker pachtte hij van de heer Grootegoed voor f.6,per jaar. Aan al dit onroerend goed had deze ondernemer evenwel niet genoeg. Hij reisde met een consumptietent (foto 6) en een tweemaster (foto 4) kermissen en volksfeesten af. Bij die gelegenheden werden de gemeentegrenzen overschreden en het is zeker dat ook de bevol king van Rijnsburg, Voorschoten en Haar1emmer1iedo gelaafd werd met spijzen en dranken van Hoffschlag. Dat hij zich op den duur ook ging bemoeien met de organisatie van boottochten kunt U zien op foto 7 In de 20-er jaren nam Hoffschlag het initiatief tot de oprichting van de Woningbouwvereniging "Ons Huis". Deze vereniging bouwde hui zen in het Ramp 1aankwartierIn één van de huizen aan de van Dalen laan is een steen gemetseld met het volgende opschrift: Aangeboden door de leden der CoöpBouwvereniging "Ons Huis" aan het bestuur. G.Hoffschlag voorzitter H.J. Keizer secretaris H.A. Tweehuysen Sr. penningmeester H.Scholten commisarissen H.A. Tweehuysen Jr. Juni 1923 februari 1925 De heer Hoffschlag overleed in Bloemendaal op 29 februari 1960. H Dijkstra, Aerdenhout. 15

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 7