NIEUWBOUW EN RENOVATIE: WAAROM ZO? Richtinggevend bij het ontwerp voor uitbreiding en renovatie van het hoofdkantoor waren de volgende overwegingen: - het PWN manifesteert zich in de er omheen gegroeide woonwijk op een beheerste monu mentale wijze; - het ontstane evenwicht in de relatie met de omgeving mag niet verstoord worden door de noodzakelijke uitbreiding. In stedebouwkundige zin betekent dit met name, dat de nieuwe vleugel ondergeschikt moet blijven aan de massa van het hoofdgebouw. Een te nadrukkelijke uitstraling van het bedrijf moet ook door herstructurering van het externe verkeer - met inbegrip van het PEET - beperkt worden. In architectonische zin is de stille klassicistische baksteenarchitectuur kenmerkend voor dit hoofdkantoor en moet dit ook blijven. Met de architectonische ontwikkeling is dan ook bewust gekozen voor aansluiting daarbij, voor een ingetogen en milde presentatie van het bedrijf naar zijn omgeving. Een geheel afwijkende keuze van vorm en materiaal zou hier te nadrukkelijk zijn en het beoogde beeld schaden. Met toepassing van eigentijdse vormen zijn materiaal, maat en schaal van het oude gebouw in de nieuwbouw voortgezet. De Palladiaanse gevelgeleding heeft in zekere zin ook een vervolg gekregen door de onderverdieping anders te geleden dan de beide erboven gelegen verdiepingen. In functionele zin was een fundamentele verbetering van de langzamerhand vergroeide interne verkeersstructuur noodzakelijk. Allereerst is dan ook gezocht naar een geheel nieuw verticaal stijgpunt, opdat voortaan alle verdiepingen bereikbaar zullen zijn, ook voor invaliden en goederen. Nieuw aan oud (archieffoto PWN) 9

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 10