DE GESCHIEDENIS VAN HARTENLUST Nu de renovatie- en nieuwbouwwerkzaamheden aan het PWN-hoofdkantoor aan de Essenlaan zijn voltooid, heeft het personeel de dependance Hartenlust verlaten en daar mede afscheid genomen van een historische omgeving. Eeuwenlang het centrum van de patriciërs die de zomers doorbrengen op hun buiten om van het buitenleven te genieten. Bedoeld wordt het herenhuis van de voormalige buitenplaats Hartenlust aan de Yijverweg 18, dat schitterend ligt op een bijna één ha groot grondgebied. Een eeuw geleden echter was dit terrein maar liefst veertig maal zo groot; het bestreek de gronden ten oosten van de Bloemendaalseweg: van de dr. D. Bakkerlaan tot het Kerkplein, de Noorderstationsweg en de Delft met nog eens twee overbossen. Hartenlust was sinds 1847 het domein van de steenrijke Amsterdamse koopman Johannes (Jan) Borski (1807-1891), die het 's zomers met zijn echtgenote Olga Emelie Sillem (1814-1899) bewoonde. In de winter betrokken zij hun huis aan de Herengracht in Amsterdam. Het buiten genoot toen van een zeer fraaie aanleg die door de bekende landschapsarchitect J.D. Zocher sr. was uitgevoerd. Alles wat maar bij een buitenplaats behoorde was aan wezig: van theekoepel en oranjerie tot vinkenbaan en hertenkamp. Toen Borski het kocht, stond op dezelfde plek een 17e-eeuws herenhuis, doch dit voldeed niet aan zijn wensen en hij koos voor een nieuw. De Amsterdamse architect M.G. Tétar van Elven maakte het ontwerp en het jaar daarop was het nieuwe herenhuis voltooid. Jammer genoeg zou Borski de laatste bewoner zijn van de hele reeks, die in de 17e eeuw was aangevangen. Het einde van het buiten kwam in zicht toen het echtpaar in 1899 kinderloos was overleden. Er was geen volgende bewoner meer te vinden en het gevolg was dat het prachtige buiten in handen viel van exploi tanten, die het verkavelden. Het herenhuis werd hotel: een deel van de tuin met de -vijver werd bestemd als wandelpark voor de gasten. Op de overige gronden werden wegen aange legd, zoals de Vijverweg, Hartenlustlaan, Noorder- en Zuiderstationsweg, De Genestetweg, Potgieterweg, Mollaan, enz. Voorts verrezen er huizen en villa's, terwijl aan de Bloemen daalseweg de eerste winkelpanden werden gebouwd. Zo ontstond niet alleen een nieuwe bevolkingstoeloop van buiten, maar ook het winkelcentrum van Bloemendaal. HET LANDHUIS HARTELUST Het landhuis Hartenlust (archief Stichting Ons Bloemendaal). 12

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 13