hart ging de militaire jas aan den kapstok te hangen', zooals hij dit uitdrukte. De verwach tingen die in de nieuwe richting van hem werden gekoesterd, zijn niet beschaamd geworden. Dankzij zijn noesten vlijt, algeheele toewijding aan het gestelde doel en een helder verstand, werkte hij zich zeer spoedig op tot een waterleidlngdeskundige van beteekenis'. ...en terriër Daarnaast ontplooide hij zich tot een goed organisator. Het is 1913 als het technisch bureau van de Staatscommissie voor Drinkwatervoorziening wordt omgezet in het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. Tevens komt er een Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening. Van het Bureau is Van Oldenborgh directeur, van de Centrale Commissie is hij lid. In die functies verricht hij een aantal belangrijke onderzoeken, bijvoorbeeld dat naar de geohydrologisehe toestand van de duin terreinen bij Schoorl. Hij ontwerpt plannen voor de drinkwatervoorziening voor midden- Woord-Holland. In 1917 is hij de spil van de kleine - al eerder genoemde - commissie die de Provincie rapporteert over de mogelijkheden tot overneming van de Zaanlandse en de Alkmaarse waterleidingen. En dan blijkt dat hij als een terriër blijft vasthouden aan een eenmaal gesteld doel. In zijn herdenkingsrede bij de dood Van Oldenborgh in april 1940 zal de toenmalige Commissaris van de Koningin, mr. dr. A. baron Roëll, daarvan zeggen: 'Ik zal het oogen- blik niet licht vergeten, waarop Van Oldenborgh, toen nog Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, mij tot op zekere hoogte in verzuim kwam stellen voor de geringe voortvarendheid, waarmede het Provinciaal Bestuur, dat zich voor de drinkwater voorziening inspande, de onderneming steunde. Wog zie ik de blijde verrassing op zijn gelaat toen ik hem zeggen kon, dat het de Provincie zelve was, die deze voorziening ter hand wilde nemen. Een gelaat zoo vol uitdrukking, waaruit een ijzeren wil, eene pijnlijke nauwgezetheid, eene ontzag inboezemende vastberadenheid spraken'. Van Oldenborgh werd de eerste directeur van het PWW. Twee bekwame medewerkers bracht hij mee: ir. W. Mensert, die de afdeling Woord, en ir. B.P. van Wievelt, die Midden en De heer Van Oldenborgh, 4e van rechts, bij de aanbieding van het personeelsgeschenk t.g.v. de 100.000e aansluiting in september 1936 (archieffoto PWN). 14

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 15