en in Europa Met 148 liter per persoon per dag zijn wij Nederlanders 'gemiddelde waterverbruikers'. Vergelijkt u maar eens de cijfers van het onderstaande staatje: De verschillen hebben te maken met betere sanitaire voorzieningen, grotere stroom- openingen van kranen en vaker douchen of baden. Ondanks het feit dat het al meer dan een halve eeuw geleden was dat de elfjarige kroon prins Willem (oudste zoon van koning Willem III en koningin Sophie, overleden te Parijs in 1879) een vergulde spade in de grond stak op Mariënduin om daarmee symbolisch een begin te maken met het graven van de grote verzamelkom (nog altijd 'Oranjewater' ge heten!) voor de Amsterdamse Waterleiding, was er in het begin van onze eeuw in het zo nabij gelegen Aerdenhout nog geen sprake van een algemene watervoorziening. Tri Bloemendaal en Overveen lag het iets anders, want in 1897 was aan de Gemeente Haarlem een concessie verleend om in de Overveense duinen met waterwinning te begin nen, op voorwaarde dat ook inwoners van Bloemendaal en Overveen, desgewenst, zouden kunnen worden aangesloten. Tot dan toe waren de eigenaren van de grote en kleine buitenverblijven voor het ver krijgen van water voor hun huishoudens aangewezen op een eigen nortonpomp. Meestal bevond de pomp zich buitenshuis, soms ook, wat comfortabeler, binnenshuis. Dikwijls had men de beschikking over grote reservoirs, die door regelmatig urenlang pompen op peil gehouden werden. Toen rond de eeuwwisseling de huizen steeds meer zomer èn winter bewoond werden, begon men hier en daar naar een betere watervoorziening te zoeken. Zo verrezen er in 1899 op Groot- en Klein-Bentveld hoge ijzeren watertorens waarvan de pompinstallatie werd aangedreven door kleine stoomgemalen. Op 'Lindenheuvel' en 'Koningshof in Overveen heeft men eveneens een eigen mechanische watervoorziening geïnstalleerd. Op het terrein van 'Koningshof was tot voor kort de windmolen, die de krachtbron voor de pomp vormde, nog te zien. Ook op 'Lindenheuvel' zorgde in eerste instantie de wind voor de nodige aandrijvingskracht. Later werd de windmolen vervangen door een elektrische motor. Toen het landgoed allang op de openbare waterleiding was aangesloten deed de hoge ijzeren toren nog dienst als uitzichttoren. België Frankrijk Groot-Brittannië Oostenrijk Spanje West-Duitsland Finland Luxemburg Denemarken Zweden/Noorwegen Italië Zwitserland 105 123 125 137 145 148 156 181 193 200 215 264 EEN BIJZONDERE PARTICULIERE WATER VOORZIENING IN BLOEMENDAAL 24

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 25