Maar zonder enige twijfel was in de Gemeente Bloemendaal de meest spectaculaire parti culiere watervoorziening die van het landgoed 'Kareol' te Aerdenhout. De ruim dertig meter hoge slanke watertoren van de 'burcht van Bunge' was gedurende zeventig jaar een oriëntatiepunt voor de omgeving en de bron van een reeks hardnekkige legendes. Maar het staat absoluut vast dat er nooit een Duits radiozendstation in de toren heeft gezeten en dat er nooit spiegels zijn aangebracht door middel waarvan de heer Bunge, gezeten in zijn bibliotheek (aan de andere kant van het huis gelegen!) bij voortduring de zee zou kunnen zien. Al evenmin is het waar dat Bunge, wanneer hij op 'Kareol' verbleef, iedere dag de vele treden naar het bovenste bordes van de toren beklom om vandaaruit urenlang naar de zee te turen... Nee, de toren van 'Kareol' was niet méér, maar ook niets minder dan een watertoren! Wel een heel móóie watertoren, architectonisch gezien op een uitgebalanceerde manier opge nomen in de totale bouwmassa. Bovendien voorzien van schitterende, wat Oosters aandoende, tegeltableaus van de Duitse kunstenaar Max Lauger, die alle tegelversieringen voor 'Kareol' ontwierp en in de keramiekfabriek bij Karlsruhe, waarvan hij toen technische en artistiek leider was, liet vervaardigen. Bij de reddingsactie in het voorjaar van 1979 is een groot aantal van de tegeltableaus van 'Kareol' nog net voor de sloop in veiligheid gebracht. Sommige kan men nu zien in ons Raadhuis in Overveen, een ander deel hangt in het Tegelmuseum in Otterloo. De tableaus in de toren echter bleken niet alleen vrij veel gele den te hebben van weer en wind, maar bovendien was het technisch vrijwel onmogelijk om ze onbeschadigd naar beneden te halen. De ijzeren watertoren op het landgoed 'Lindenheuvel', later in gebruik als uitzichttoren (Gem. archief Bloemendaal). 25

Ons Bloemendaal | 1987 | | pagina 26